שכירי חרב בגוגל

במסגרת פרוייקט בנושא SEO עליו עבדתי עם אדר שלו (לשעבר מזגוגיות) בנענע, חשבתי על מתכונת מעניינת להתקפת אתרים, או ליתר דיוק התקפת הדירוג שלהם במנועי חיפוש. אני לא מציע שמישהו באמת יעשה את זה, וגם לא טוען שאני הראשון שחשב על זה, אבל זה נראה לי מעניין מספיק בשביל להעלות את זה כאן.

גוגל מדרג עמודים בעיקר לפי הלינקים הנכנסים אליהם – אם בהרבה עמודים יש קישור לעמוד מסוים, העמוד המסוים זוכה לדירוג גבוה. דירוג הקישור נמדד לפי דירוג העמוד המקשר – 10 קישורים מעמודים עם קישור גבוה שווים יותר מ-10 קישורים מאתרים עם דירוג ממוצע.

ספאמרים מנצלים את העובדה הזו ומקימים מאות ואלפי אתרי-קש המכילים תכנים סינטתיים ולינקים מלאכותיים לאתרים אותם הם רוצים לקדם. בדרך זו הם מקווים להגדיל את הדירוג של האתרים אליהם הם מקשרים. גוגל מגיבה באלגוריתמים מתוחכמים המזהים פעילות כזו, ומענישה את אתרי הקש בהורדת הדירוג שלהם, או הענקת דירוג שלילי. קישורים מעמודים עם דירוג נמוך לא רק שאינם מועילים לעמוד אליו הם מפנים, אלא יכולים אף להזיק לו – ולהוריד גם לו את הדירוג (אם כל זה היה קצת מבלבל, בכתבה על פייג'ראנק בנענע יש הסבר קצת יותר מפורט.)

מכאן קצרה הדרך להבנת המתקפה. השלב הראשון הוא הקמת חוות הלינקים. מספר עבירות דירוג מוכרות כמו טקסט לבן על רקע לבן וחזרה על מילות מפתח יבטיחו לאתרים בחווה דירוג פייג'ראנק של 0. השלב השני הוא הפניית כל הלינקים לאתר המותקף ולעמודים שונים בתוכו – הדירוג השלילי של העמודים בהם נמצאים הלינקים יוריד את הדירוג של העמודים אליהם הם מקשרים, ועשוי אף לגרום לגוגל לנקוט באמצעים נגד אותו האתר, ולהעניש גם אותו בדירוג 0.

יש שתי שאלות עיקריות שעולות לי בראש בהקשר הזה – האם זה באמת אפשרי, כלומר האם זה באמת יעבוד? ומה גוגל יכולה לעשות כדי למנוע מתקפות כאלה? מה דעתכם?

יום שני, 30 באוקטובר, 2006. מילות מפתח: .

7 תגובות בנושא “שכירי חרב בגוגל

 1. גלעד

  חשבתי על זה לא מעט בחודש האחרון – והנה אני קורא את הפוסט שלך עם השאלה בניסוח מצויין ובהיר.

  אם יש לאתר דירוג גבוה הוא ממילא גבוה מכיוון שיש לו קישורים אמיתיים מ/לאתרים פעילים. השאלה היא האם תוספת של לינקוק לאתרי זבל עם רקורד בעיייתי בהכרח תקזז את הדירוג האורגני שכבר קיים. אולי זה ימנע התקדמות כלפי מעלה בדירוג אולם אני בספק האם זה יגרום לענישה בפועל ע"י גוגל.

 2. עומר טרן

  אני חושב שזה עשוי בהחלט לעבוד. בהתייחס למה שכתב גלעד, זה כנראה לא יעבוד על כל האתרים. אבל אם אתה פתחת מספרה ואתה מתחרה במספרה מהרחוב ליד. ואין הרבה אתרים שעולים כשמחפשים מספרה, כך שבלי הרבה קישורים שניכם עולים גבוה, זה בהחלט יכול לעבוד. כנראה שלהפיל את cnn זה לא סביר.

 3. גיל פרוינד

  צורת הדירוג של גוגל מתועדת:
  http://lorelle.wordpress.com/2005/09/19/secret-out-how-google-ranks-websites/
  אבל אני מניח כי יש משתנים נוספים (כגון אופטימיזציה ידנית של פרמטרים). בכדי להיות אפקטיבית "ההתקפה" צריכה להיות יחסית לדרוג של האתרים – התוקף והמותקף.
  לתקוף אתר בכל דרוג גבוהה (כפועל יוצא מקישורים בעלי דרוג גבוהה) ידרוש פעילות ספאם גבוהה, ויצור סתירה בדרוג. מצב זה יהיה קל יחסית לזיהוי.

 4. אניהו

  במידה והאתר המותקף יקשר חזרה אל אחד מהאתרים שבשכונה הרעה, המתקפה תצלח. אחרת, לא.

 5. רק רעיון

  לא יודע מאיפה אניהו מביא את האינפו' שלו, אבל בהנחה שהוא צודק: כל מה שצריך התוקף לעשות זה להיכנס למערכת התגובות שיש באתר המותקף (בהנחה שזה אתר חדשותי, או בלוג), ובה לשים לינק לאחד או כמה מאתרי הקש.

 6. ranH

  עם זאת, אתרים רבים משתמשים בתג "nofollow" בתגובות שלהם, שגורם למנועי חיפוש להתעלם מהקישורים שנמצאים בהן. זה נועד להלחם בספאם בתגובות, להפוך אותו ללא אפקטיבי.

 7. חחח הצחלקתם אותי

  או במילים אחרות… כיום הבעיה המרכזית של גוגל היא הלחמות בספאם לכן בצוות האנטי-ספאם של גוגל מכיל אנשים כלכך גאונים ויצרטיים שהם חשבו מזמן על איך לטפל בבעיות כאלו

סגור לתגובות.