על עידן שלומן, על wordpress.org.il, ועל התגובה שלי

אתמול גיליתי במקרה את האתר wordpress.org.il של עידן שלומן, שמידע נוסף עליו אפשר לקרוא כאן.

אני כותב את הפוסט הזה בנפרד מהפוסט הקודם כדי להסביר את ההשקפה שלי על האתר, ועל מה שקרה מאז, וכדי לכבד את הבקשה של עידן שלומן להפרדה ברורה בין העובדות לדעות. (למעשה, הוא לא ביקש את זה, או שהוא לא ממש הבין שזה מה שהוא מבקש. בכל אופן, זה מה שהוא מקבל.)

כפי שהתחוור לי בהתכתבות עם איציק שהגיב על הפוסט הקודם, כבר נתקלתי בעבר באתרים של שלומן – בין היתר, האתר בכתובת adsense.signup.co.il שככל הנראה מציג את עצמו כאתר רשמי של אדסנס בעברית (שלחתי לגוגל תלונה על האתר הזה, בעצתו של איציק), האתר בכתובת webhosts.co.il שמקבל עמלות על הפניית לקוחות לחברות האחסון שמופיעות בו, בעודו מתיימר להציע סקירות אובייקטיביות ונטולות פניות על חברות אלו (עידן התגאה במיוחד בעובדה זו בתגובה שלו לפוסט הקודם), והאתר בכתובת progblogging.co.il, שבו הקישורים לוורדפרס שולחים את הגולשים לכתובת wordpress.org.il במקום ליעדים רלבנטיים כמו wordpress.org או wph.co.il.

עד כה התעלמתי מהאתרים האלה, כפי שאני מתעלם מעוולות רבות אחרות שאני עד להן מדי יום. הפעם האתר היה קשור ישירות אלי ולמה שאני עושה, היה לי דחוף מספיק להגיב לו ולבקש את הסרתו מהרשת, ובעיקר – היה לי קל מספיק לעשות את זה.

על ההסרה וההחזרה, אצלי ואצלו

בשיחת טלפון אתמול בלילה הצעתי לעידן להוריד את האתר באופן זמני בתמורה להסתרה זמנית של הפוסט, עד שנוכל לדבר על הנושא בהרחבה. האתר כבר לא היה באוויר כשניתקתי את הטלפון – למרות שהשיחה ארכה פחות מדקה. מכך הסקתי שעידן כנראה הוריד את האתר מיוזמתו עוד לפני ששמע את ההצעה שלי, בעקבות פרסום הפוסט הקודם.

עידן החזיר את האתר אחרי שיחת טלפון שניה היום בצהריים, והוא עודנו פעיל בעת כתיבת שורות אלו. לפי איך שהתנסח לגבי החזרת האתר בשיחה, אני יכול רק לשער שהמניע העיקרי לכך היה תחושת נקם. עידן הסיר מהאתר את שמי, את הקישור להורדה של וורדפרס, ואת התמונה בראש כל עמוד שנלקחה מהאתר wordpress.org, האתר הרשמי (היחיד) של וורדפרס (שמרתי צילומי מסך וקוד של האתר לפני השינויים, ואחריהם.)

בפוסט הקודם ובמהלך השיחה ציינתי ששלומן משתמש באלמנטים גרפיים מתוך wordpress.org, ושיערתי שאין לו אישור לעשות זאת (לפי תגובות של אחרים, נראה ש-Automattic כלל לא יכולה להעניק לו אישור כזה מבלי לסכן את החזקה שלה עליהם).

בעיני, הסרת האתר מלכתחילה היתה הודאה בנכונות כל העובדות שפורסמו בפוסט הקודם. בהמשך שלומן אכן אישר את העובדות האלו בשיחת הטלפון היום. מעבר לכך, הסרת האתר מצביעה לדעתי על הודאה גם בתוקפה של הפרשנות האישית והסובייקטיבית שלי לאתר, כפי שהבעתי אותה בפוסט הקודם – ניסיון שלומיאלי להתחזות לגורם רשמי שקשור לוורדפרס בצורה כלשהיא, למטרת רווח אישי בלבד.

בשיחת הטלפון היום עם עידן הוא אמר לי שלדעתו המטרה של הפוסט היתה לפגוע בו ובמוניטין שלו. אני חושב שעידן השיג את המוניטין הזה, בין היתר, בדרכים לא כשרות, על חשבונם של אחרים. לדעתי, ישנה פגיעה במוניטין של וורדפרס, במוניטין של כל מי שתורמים לה, ובמוניטין שלי בעצם קיומו של האתר שבכתובת wordpress.org.il.

בדומה לכך, אני חושב שיש פגיעה חמורה במוניטין של גוגל בעצם קיום האתר שבכתובת adsense.signup.co.il, ופגיעה במוניטין של פרוייקט GNU בעצם קיום האתר בכתובת gnu.org.il. לא בחנתי לעומק אתרים אחרים של עידן שלומן, אבל אני לא אהיה מופתע אם הרשימה המלאה ארוכה בהרבה.

עוד הזכיר לי היום שלומן כי הוא הציג את עצמו בפני בכנס וורדקאמפ האחרון, וכי שוחחנו על הכוונה שלו להקים אתר בכתובת wordpress.org.il. אמנם לא זכרתי את הפגישה הזו עד ששלומן ציין אותה, אבל אני כן זוכר שהסברתי לו במפורש שאסור לו להשתמש בכתובת הזו, ואני במפורש לא זוכר ששלומן אמר שהוא מתכוון להעלות אתר ריק כמעט לחלוטין מתוכן, אותו הוא לא מתכוון לעדכן, ובו הוא מתכוון להציג הפניות מוסוות לספקיות אחסון ועשרות קישורים לאתרים אחרים שלו.

לטענות של שלומן כאילו הוא העלה את האתר כדי לסייע לקהילה אני מתקשה להתייחס ברצינות – הן מופרכות מהיסוד, ואני לא חושב שהוא מאמין בהן – הוא אף ציין במהלך השיחה השניה שלא היו לו כוונות לעדכן את האתר אחרי שעלה. לדעתי, עידן לא רוצה או רצה להקים אתר שמקדם את וורדפרס בעברית או תורם לקהילה – לדעתי הוא רצה לרכב על הפופולריות של מילות מפתח כמו "וורדפרס" או "בלוג", להקים אתר שמילים אלו תופענה בו בתדירות גבוהה, ולנצל אותו לתועלתו האישית.

מעיון ברשימה של 50 אתרים קטנים בנושאים שונים לחלוטין שמופיעה באתר האישי של עידן, נראה שהוא הקים עוד אתרים רבים מאותם מניעים. השתעשתי לגלות שעידן חושף רק 50 מתוך האתרים שלו, "בעיקר מסיבות של סודיות וחיקוי על ידי מתחרים" (הדגשה במקור.) מעניין אותי כיצד עידן מרוויח מאתרי אינטרנט סודיים, או לחלופין מה בדיוק קורה באתרים האלה, שהסודיות מחייבת אותו להסתיר את הקשר שלו אליהם עוד יותר מאשר באתריו הגלויים.

עוד מעניין אותי אם עידן נותן קרדיט למקורות המידע עליהם הוא מסתמך כשהוא כותב את התכנים בכל האתרים האלה, אם בכלל מדובר בתוכן מקורי; אם הוא משתמש בכל התמונות שמופיעות בהם באופן חוקי; ואם התכנים שמופיעים באתרים שעוסקים בנושאים משפטיים ובריאותיים הם מדויקים. לפי האתר בכתובת wordpress.org.il, אני יכול לנחש מה התשובות לשאלות האלו.

כפי שכתבתי בפוסט הקודם, אני מתנחם בכך שלאתר בכתובת wordpress.org.il היתה ככל הנראה השפעה אפסית על הקהילה ועל הרשת (דירוג הפייג'ראנק שלו הוא 1, והוא לא נמצא בשום מקום ממשי בתוצאות החיפוש למילה "וורדפרס").

על הפניות

הטענות לפיהן הסוואת קישורי affiliate היא שיטה עבודה לגיטית הן פסולות ודמגוגיות בעיני, כמו גם הטענות שאני מתנגד למעשיו של שלומן או של עמיתיו בגלל שהם מרוויחים מהם כסף. לתפיסתי, הסיבה היחידה להסוות קישורים היא להסוות את הקשר העסקי בין המקשר למקושר – וזה ממש לא משנה עד כמה השיטה הזו נפוצה. אין הכרח טכני להשתמש בקישורים נכלוליים מסוג זה לביצוע מעקב אחר הפניות, ולראיה אביא את הקישורים שלי ל-DreamHost שכוללים פרטי referrer גלויים ומוצגים באתר שלי תוך גילוי נאות ושקיפות מלאים.

כפי שכבר כתבתי כאן ובמקומות אחרים, אין בעיני טעם לפגם בקישורי affiliate. יש בעיני טעם לפגם בקישורי affiliate שלא כוללים גילוי נאות, ויש טעם מהותי לפגם בהסתרת יעדם האמיתי של קישורים

הדפדפן הראשון של טים ברנרס-לי אמנם לא כלל פיצ'ר כזה, אבל בגרסה 0.1a של NCSA Mosaic ב-1993 כבר אפשר היה להציג את יעדם של קישורים בשורת המצב, ואפשר לעשות את זה פחות או יותר בכל דפדפן אחר מאז.

יש סיבה טובה לכך שדפדפנים עובדים ככה – גולשים חייבים להיות מסוגלים לדעת לאן הקישור שהם לוחצים עליו יוביל אותם. אם רוצים לשלוח גולשים לעמוד הראשי של אתר אחד, אבל הקישור שולח אותם לאתר אחר – כנראה שיש לזה סיבה. במקרה הזה, עוברים דרך מספר כתובת ג'יבריש שונות לפני שמגיעים ליעד הסופי, וכאמור, הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא הסתרת הקשר בין המקשר למקושר. כפי שציינתי קודם, אין הצדקה טכנית אחרת לתהליך הזה – אפשר ליישם קישורי affiliate בדרכים פשוטות בהרבה, והפשוטה בהן היא באמצעות הוספת נתוני ה-referrer לקישור – כך פועלים קישור ה-affiliate של אמאזון, למשל.

לגולשים יש ציפיות שמושרשות בהיסטוריה בת יותר מ-15 שנים של הרשת, והם מצפים לראות את הכתובת של העמוד אליו יגיעו בשורת המצב של הדפדפן שלהם כשהם מרחפים מעל הקישור עם העכבר. מכיוון שהקישורים באתרים של שלומן מובילים למקום אחד, וקוד שלא קשור לקישור עצמו משנה את מה שמופיע בשורת המצב של הדפדפן למשהו אחר, הייתי אומר שקישורים מסוג זה מפירים את ההבטחה שהם מבטיחים לגולשים – הם מבטיחים לקחת אותם למקום אחד, אבל בפועל מובילים אותם למקום אחר.

אני לא יודע אם אפשר לקרוא להפרת הבטחה רמאות או הונאה, אז אני אשאיר את זה פתוח בינתיים. אם להשתמש באנאלוגיה בעייתית, אפשר להשוות את הקישורים מהסוג הזה לנסיעה במונית עם מונה פועל, מתל אביב להרצליה דרך ירושלים.

שלומן טוען שהוא משתמש במערכת קידום של חברת צד שלישי (CJ) והוא אינו אחראי למבנה הקישורים, ושמעתי תירוצים דומים גם ממקורות אחרים בהקשרים אחרים. אני חושב שטענה זו פסולה הן מבחינה מוסרית והן מבחינה עובדתית. ראשית כל, הקישורים מוצגים באתר של שלומן, ושלומן קיבל החלטה מודעת להשתמש בשירותים של CJ ולא של חברה אחרת – תוך הסכמה לשימוש בקישורים מסוג זה. מעבר לכך, לפי מיטב הבנתי, פעולת המערכת של CJ מתאפשרת גם ללא הקוד שמציג בשורת המצב של הדפדפן כתובת שונה מהכתובת האמיתית אליה מוביל הקישור.

באותו נושא, אני רוצה להזכיר את הצעקה שקמה לאחרונה בלוגוספירה המקיסטית, סביב קישורי affiliate בתוכנה החינמית Inquisitor. גם שם, התלונות לא התמקדו בעצם קיום הקישורים, אלא בהעדר הגילוי הנאות לגבי הקישורים.

על קידום

אני חייב להודות שהתגובה שלי ל-wordpress.org.il נובעת במידה רבה מהגישה שלי לעסקי קידום האתרים בפרט, ולעסקי הקידום והשיווק בכלל.

אם להתמקד בסוגיית קידום האתרים מנקודת מבט טכנית, אני חושב שהאסטרטגיות הלגיטימיות לשיפור הדירוג של אתרים במנועי חיפוש הן הקפדה על תאימות לתקני רשת ועל קוד סמנטי איכותי, הקפדה על שימושיות ועל נגישות, עדכונים רלבנטיים תדירים, והפרדה בין תוכן, עיצוב והתנהגות. מלבד זאת, כל התערבות אחרת נתפסת בעיני כהונאה של מנועי חיפוש – ואני כולל בהגדרה הזו את מנהג החלפת הלינקים האהוב כל כך על עמיתיו של שלומן, ניתוח והתאמה של מילות מפתח בתוכן האתר, וכו'.

במילים אחרות, אני לא חושב שקידום אתרים במנועי חיפוש הוא לגיטימי – כל ההמלצות הנ"ל צריכות להתקבל כמובנות מאליהן על ידי אנשי המקצוע שעוסקים ביצירת אתרים, אפילו בעולם בו מנועי חיפוש לא קיימים בכלל. בעיני, כל דבר מעבר להמלצות האלה חורג מגבולות האתיקה של המקצוע הזה.

אם להתרחק מעט ולהסתכל על התמונה הגדולה, מקדמי האתרים למיניהם הם חלק מתעשייה רחבה יותר. למרות שגם במקרה הזה, אין שום הכרח טכני מצד אנשי שיווק, קידום, או יחסי ציבור לשקר בשם הלקוחות שלהם, המציאות מעמתת אותנו עם שקרים כאלה כמעט בכל דבר שאנחנו צורכים.

אם לסכם, אני חושב שקידום אתרים זה עיסוק שבמהותו הוא לא מוסרי. אני לא חושב שקידום, שיווק ויחסי ציבור הם עיסוקים לא מוסריים במהותם, אבל אני לא מכיר הרבה אנשים שעוסקים בהם בצורה מוסרית.

אני סולד מהאנשים שמסוגלים להצדיק מעשים מהסוג הזה, בעיני אחרים אבל בעיקר בעיני עצמם. אני סולד, אם כי לא באותה מידה, מאנשים שמביעים אדישות כלפי מעשים כאלה, או שפוטרים את הביקורת עליהם בטוענות לא רלבנטיות שקשורות לאופן בו התופעה חדרה בצורה כזו לשיח עד שהיא כבר לא נתפסת כפסולה.

אני מודע לכך שההשקפה שלי נאיבית מאוד ולא מפותחת, ולכן אני לא מתכוון להגן עליה יותר מדי. אני גם מודע לכך שהשורש פס"ל על הטיותיו חוזר בפוסט הזה הרבה מעבר לנחוץ.

על דיבה

אני לא בקיא במדעי המדינה או בפילוסופיה ואין לי את המילים לנסח בהם כהלכה את מה שאני חושב על עידן שלומן ועל המפעל האישי שלו ושל עמיתיו למקצוע.

יכול להיות שהכינויים "ספאמר" או "רמאי" נושאים השלכות משפטיות שאני לא מעוניין לשאת, ולכן אני כבר לא עומד מאחוריהם. כפי שציינתי כשהעליתי מחדש את הפוסט, העובדות שאימתתי עם שלומן מדברות בזכות עצמן, ולפי התגובות לפוסט הזה כאן ובמקומות אחרים, אני לא היחיד ששומע מה הן אומרות.

עם זאת, לפי אמות המידה שלי, שיטת קידום האתרים בה נוקט שלומן קרובה מאוד אם לא נושקת לספאם; שיטת ההתחזות המרומזת בה הוא נוקט באתרים בכתובות wordpress.org.il‏, adsense.signup.co.il או gnu.org.il קרובה מאוד אם לא נושקת לגניבת דעת; ושיטת הסתרת הקישורים לספקיות אחסון, וההצגה של webhosts.co.il כאתר סקירות נטול פניות, קרובה מאוד אם לא נושקת להונאת הציבור.

ברמה המקצועית, כל תחום העיסוק של שלומן הוא פסול בעיני, ואני מקווה שהוא יעלם בשנים הקרובות באותה הפתאומיות בה צץ בשנית האחרונות.

בהקשר הזה, אני רוצה לחזור על מה שכתבתי בתגובה בבלוג של ליאור: לא השפעתי בשום צורה על יכולתו של שלומן להתפרנס. עברתי עם שלומן על הפוסט מילה במילה וסיכמנו שכולו נכון – כל העבודות מאומתות. אם פרסום האמת על שלומן פוגעת ביכולתו להתפרנס, הרי שהוא גרם לפגיעה הזו בעצמו.

בפוסט הקודם כתבתי שאני ממליץ להמנע משירותיהם של עידן ושל Signup. אני עדיין עומד מאחורי ההמלצה הזו, מכל הסיבות הנ"ל. בדיון בנושא בפורום של חברת K קידום אתרים נטען שהמלצה זו נעשתה על רקע אישי ולא מקצועי. לשם הבהרה, ההמצלה אכן אינה מבוססת על היכרותי עם היכולות המקצועיות של שלומן, אבל היא גם לא קשורה לסכסוך אישי בינינו, שלפחות מבחינתי אינו קיים. ההמלצה מתייחסת להתנהלות של שלומן ושל Signup, שבעיני היא אינה מוסרית.

על התסכול

מטרידה אותי הקלות הבלתי נסבלת בה יכול עידן שלומן לעשות את שהוא עושה, וחוסר האונים המוחלט שלי ושל הרשת מולו ומול שכמותיו.

מטרידה אותי עוד יותר כמות הזמן שהשקעתי במאבק בטחנות הרוח של שלומן, לעומת התועלת שעשויה לצמוח מהמאבק הזה, שלא לדבר על הנזק.

במיוחד מטרידה אותי העובדה שזו הפעם השניה בפרק זמן קצר יחסית שאני כותב פוסט הרבה יותר מדי ארוך, ומשתלח באדם שאני בכלל לא מכיר (כמובן, אין לי ספק ששלומן לא מתקרב לסוליות נעליו של תומר כהן, ובמקרה זה אין לי שום ספק בצדקתי, או לפחות בצדקת העיקרון שמאחורי הטענות שלי.)

אני לא חושב שיש מהלך אחד או רצף של מהלכים שאני יכול לעשות כרגע כדי לנקות את העולם שלי או את העולם בכלל ממטרדים מסוג זה, והגילוי הזה, שולי ויום-יומי ככל שהיה, הוא עצוב בהרבה מהגילוי של wordpress.org.il.

55 תגובות בנושא “על עידן שלומן, על wordpress.org.il, ועל התגובה שלי

 1. שרון

  קודם כל, אכן חבל לבזבז את הזמן והאנרגיות שלך על שטויות שכאלה. ומצד שני, לפעמים אין ברירה, ואנחנו מוצאים את עצמנו במצב שבו האידיוטים של העולם מכריחים אותנו להגיב.

  שנית, התייחסת קודם לסוגיית הקרדיט למקורות באתרים של עידן. אם כן, אני מציעה שתגגל את המילה "פיירפוקס" בעברית, ותראה מה התוצאה השניה שמתקבלת. אתר שתורגם במלואו (אבל עם סעיף אחד פחות מהמקור) מהאתר המבדר Kill Bill's Browser (מצטערת על הלינק לקאש של גוגל – נראה שהאתר המקורי איננו עימנו עוד, וחבל). שזה בעיקר מעצבן – גם בגלל המיקום הגבוה להחריד בגוגל, ובעיקר כי אין לינק להורדה של פיירפוקס מהאתר שלו!!!1

 2. רואה שחורות

  בסך הכל אני חושב שתחושת חוסר האונים שלך מובנת לכולנו, אבל לא לגמרי מוצדקת: יש לי חשד שגוגל לא יראו בעין יפה את אותו אתר מפוקפק שהתלוננת עליו.
  מצד שני, מי לא פגש בחייו אדם לא מוסרי, שלמרות זאת הצליח וצוחק על כולם? אני רואה אנשים כאלה כל יום בטלויזיה.

 3. נמרוד אבישר

  קודם כל, חשוב לי להגיד שאם בעיניך פוסט כזה נחשב השתלחות, אתה אדם רגוע בהרבה ממני. אבל את זה הרי אני כבר יודע.
  שנית, אני חושב שהאופן שבו ניהלת את הקרב הזה היה מעורר השראה מחד, ומאכזב מאידך. מעורר השראה, מפני שגילית עמידות מרשימה במקומות שבהם אנשים כמוני היו מאדימים מכעס. מאכזב, מפני שנראה, בחלקים מסוימים, שנתת לאיומים ריקים להרתיע אותך.
  יש לי עוד כמה מחשבות בנושא, אבל אני חושב שהן ארוכות מדי לפורמט הזה. צפה טראקבק. רק אוסיף כאן שבסופו של יום, לעניות דעתי מדובר בטפיל של ממש (ואני מוכן לשאת באחריות המשפטית המלאה לאמירה זו), ואני שמח שהטפילות הזו יצאה לאור.

 4. שי

  בקשר לגוגל ואתר signup
  גוגל אדסנס כבר עלו על הבעיה בעבר של השם adsenseבדומיין ואף סגרו לו את חשבון האדסנס באתר, ואם תשימו לב האתר לא מציג פרסומות אדסנס כבעבר.
  כיוון שהחשבון של גוגל נסגר לאתר, גם ההפניות לרישום הרפרלז בתמונות " אתר זה ממליץ על מודעות אדסנס" (זה תמונה ולא הקוד גאווה סקריפט של גוגל כמקובל ) והלינק הולך להרשמה דרך האתר gnu.org.il ולא ישירות לגוגל ששם חשבון האדסנס לא חסום.
  אני זוכר דיון שלו עם שושנה בקומונה של קידום אתרים בתפוז בנושא הסגירה. חפשו שם….

 5. רן יניב הרטשטיין

  ר"ש – עד עכשיו לא ממש ידעתי את זה, אבל זו כנראה הסיבה האמיתית שאין לי טלוויזיה כבר שלוש שנים.

  נמרוד – מצפה.

  שי – מה שכתבת מאוד מאכזב. שמתי לב להקפצה ל-gnu.org.il רק עכשיו.

 6. מאזינה ברקע

  אני שותפה לגמרי לדיעות שלך לגבי קידום אתרים. מתסכל אותי לראות איך שימוש בשיטות SEO שונות מצליח לקדם אתרים ריקים מתוכן, או גרוע מכך – גנבי תוכן – על פניהם של אתרים המכילים תוכן איכותי ומקורי.
  זה מתסכל אותי הן כמי שעוסקת ביצירת תכנים והן כגולשת שמרגישה מרומה.

  אני לא חושבת שאתה מבזבז אנרגיה בלכתוב על זה. כתבת דברים חשובים ונכונים. אני מסכימה עם נמרוד, שצורת התגובה שלך הרבה יותר רגועה מאשר אני כנראה הייתי מגיבה.

 7. רן יניב הרטשטיין

  נמרוד, מאזינה – כמובן, התגובה הראשונית שלי לא היתה רגועה כל כך. עד כמה שכתיבת פוסט בבלוג יכולה להיות עצבנית :)

  נמרוד, בעיניין האיומים, ריקים או לא ריקים, שגרמו או לא גרמו לי להרתע – במובן מסוים אתה צודק, אבל אני חושב שזה די ברור שעידן הוא אדם שכדי להשיג את מה שהוא רוצה מוכן לעשות דברים שאנשים אחרים לא היו מוכנים להם. אנשים כאלה מפחידים, ולא צריך לזלזל בהם.

  מלכתחילה, הדבר האחראי לעשות היה לכתוב את העובדות בלבד, והייתי צריך לדעת את זה. אני לא חושב שאני אזכור בפעם הבאה שאני אהיה במצב כזה, אבל שימוש במונחים כמו "רמאי" או "נוכל" נועד בעיקר לרצות את הזעם שלי ולא משפר את המסר עבור הקוראים. לראיה, כל מי שקרא את הפוסט המתוקן מבין היטב את המשמעויות של העובדות שמופיעות בו.

 8. שרון

  אויש. עוד אחד כזה. מדכא לראות כמה "מקצועני" SEO (*אנחה*) תופסים טרמפ על מילות מפתח לגיטימיות ושימושיות. (התכוונתי ל-signup.co.il/firefox)

 9. איתי

  כמו שכתבתי בתגובה לפוסט הקודם – אם אני מניח את העכבר על הקישור והסמן הופך לאצבע מורה ובשורת הסטאטוס מופיע היעד אליו אגיע וכאשר אני מקליק על הקישור אני אכן מגיע למה שהוצג בשורת הסטאטוס, אין כאן רמאות. זה תפקידה של שורת הסטאטוס.

  הקישורים של Amazon שהזכרת – מבחינתי הם מוצגים בצורה נוראית ומאד לא ידידותית. אני מקליק על קישור כל כך ארוך שאני אפילו לא רואה את סופו ובטח אין לי מושג לאן אגיע, רק כדי להגיע לדף הבית של Amazon.
  מה מעניין אותי דרך איפה הקישור שולח אותי לדף הבית? אם אני הולך להגיע לדף הבית של אמזון אני מצפה שתציג לי מראש את הקישור לדף הבית של אמזון בשורת הסטאטוס ואת כל ה"ממבו-ג'מבו" של הקישורים והקודים תשאיר מאחורי הקלעים, בקוד המקור של הדף.
  כמו שלא משנה לי אם ההדגשה של טקסט מתבססת על CSS או על טאג HTML, ככה לא משנה לי אם אני מקליק על לינק ומגיע לאן שהוצג בשורת הסטאטוס. אם אתה רוצה לעבור דרך קישור של תוכנית שותפים או לא – זה עניין שלך – אני פשוט רוצה לדעת לאן אני מגיע בקישורים עוד לפני שאני מקליק.

  אין כאן שום קשר להסתרה של קישורים או לעובדה שהקישור מוצג דרך JS או ישירות. זה לא משנה אם זה לגיטימי או פסול, זה לא משנה אם זה מקובל גם באתרים אחרים או לא וזה לא משנה אם המטרה היא תוכנית שותפים או ספירה של הקלקות או כל סיבה אחרת. יש כאן עניין של הנדסת אנוש ויש תפקיד לשורת הסטאטוס – להראות איפה אני הולך למצוא את עצמי לאחר ההקלקה.
  מה שעידן עושה בקשר לעניין הזה – מבחינתי – הוא לא הסתרה, אלר ערך מוסף. הוא מציג לי את כתובת היעד של הקישור בשורת הסטאטוס. הוא לא מסתיר את הקישור – אלא חושף אותו.

  ובעניין הגילוי הנאות – שוב, כמו שאני לא רואה סיבה ל"גילוי נאות" בכל אתר שמציג מודעות אדסנס, אני לא רואה סיבה לגילוי נאות בתוכניות שותפים אחרות – אלא אם זה נעשה כמו שעידן עושה ב-WebHosts, שהוא אתר ביקורות על ספקי אכסון שמקשר לתוכניות שותפים של ספקי אכסון. כל עוד זה כך, גילוי נאות הוא משהו שחייב להיות. אם באתר WebHosts עידן יציג קישורים לתוכניות שותפים שמציעים חופשות בארץ או בחו"ל – גם אז אני לא רואה סיבה לגילוי נאות.

 10. איתי

  רן, זו לא היתממות.

  כל העניין פה זה הפשטות. אני שם את העכבר על קישור, רואה לאן הוא מוביל ומחליט מה לעשות הלאה.
  אני לא חושב שצריך לסבך את ממשק המשתמש הכל-כך פשוט הזה רק כדי שמישהו ידע בדיוק איך הוא מגיע ליעד (ושאין לו מושג מה היעד).
  אגב, אחת התכונות השנואות עלי ביותר היא קישורים ב-TinyURL כשאני לא רואה לאן אני מגיע לפני שאני מקליק. וזה לא שאני מרגיש שהם מרמים אותי או משהו כזה וזה לא שאני חושב שזה לינק עם קוד מסויים – זה פשוט לא נוח.

 11. ליאור אילוז

  מבלי לקחת צד בדיון, אני חושב שכל ה"מלחמות און ליין" האלה הן חסרות תכלית ורק מסכנות את החיים האמיתיים שלכם… בתקווה שפרשת "המזבלה" תפטר ללא תשלום כספי ושגם אתם, רן ועידן, לא תצטרכו לשלם מכספכם ו/או את פרנסתכם בשל כך.

 12. רן יניב הרטשטיין

  איתי – גם TinyURL הוא כלי נפוץ להסתרת יעד של קישורים, וגם בו משתמשים כדי להסתיר מפני הגולשים קישורי affiliate.

  אני חושב שאתה טועה בשתי רמות. ראשית כל, השימוש בג'אווהסקריפט לשינוי הטקסט בשורת המצב הוא לא אמין, והוא לא פועל באופן אחיד בכל דפדפן.

  מלבד זאת, אין שום צורך להשתמש בג'אווה סקריפט כדי להציג את כתובת היעד הסופי בשורת המצב – הדפדפן עושה את זה בעצמו.

  אם הדפדפן לא עושה את זה בעצמו, זה בגלל שהקישור לא מוביל ליעד הסופי אלא למקום אחר. המקום האחר הזה יכול לשמור את הפרטים של מי ששלח אותך לשם כדי להעביר לו עמלות, כפי שקורה באתרים של שלומן, אבל הוא גם יכול לנסות לשמור פרטים אודותיך, הוא יכול לנסות להתקין רכיבים זדוניים בדפדפן שלך, והוא יכול להוביל אותך לאתר שנראה כמו האתר אליו חשבת שתגיע כדי לנסות לגנוב ממך את פרטי הכניסה לאותו אתר.

  מכל הסיבות הנ"ל, הנוהג הזה לא לגיטימי.

 13. איתי

  רן, פישינג זה משהו אחר. פישינג מציג לך כתובת של אתר אבל בפועל מפנה אותך לאתר אחר. אני מדבר על הצגה של כתובת שאליה תגיע בסופו של דבר.

  שים לב שגוגל, למשל, מסתירים את הכתובת האמיתית של המפרסמים לגמרי ומציגים רק מה שהמפרסם בחר להציג. וזה מופיע כאן, בבלוג שלך. זה יכול להיות חמור בהרבה ממה שעידן עושה כי הכתובת האמיתית לא מופיעה אפילו בקוד המקור ורק הקלקה תחשוף אותה.

  ושורת הסטאטוס מתנהגת פחות או יותר אותו הדבר בכל הדפדפנים. זו רק ברירת המחדל של איך השורה תתנהג היא ששונה בין הדפדפנים.

  ושוב – אין לי בעיה שמסתירים ממני קוד affiliate, גם אם זה ב-TinyURL. זה לא מעניין אותי ולא משפיע עלי אם להקליק על הקישור או לא. מה שאני כן רוצה לדעת זה לאן אני אגיע בסוף.

  בכל אופן, אני חושב שהנקודה שלי ברורה וגם ברור מה אני חושב על מה שעידן עושה אצלו באתרים.

 14. איציק

  מתברר שלאתר play65 יש תוכנית שותפים, אך כמו לכל תוכנית שותפים, יש גם תקנון.

  זהו קישור לאתר play65 בארץ:

  http://www.play65.co.il/index.html

  ואלו הקישורים שמעלים בי את החשד לעבירה על התקנון:

  http://www.play56.co.il/

  כן, שם האתר הוא play56 אך הוא מאוד דומה לזה של play65. אני לא מעוניין ללחוץ על הקישורים אך נראה לי שכולם מובילים לאותו מקום, בשונה מהאתר המקורי, בו כל קישור מפנה למקום אחר.

  http://www.play-65.co.il/

  אופס הגעתם לכאן בטעות, רק לחצו על הקישור ותגיעו ליעד.

  תקנון תוכנית השותפים של play65:

  http://www.play65partners.com/HTML/Partners-Agreement.html

 15. רן יניב הרטשטיין

  איתי – תודה על ההסבר על פישינג. כדי לאפשר פישינג, פישרים צריכים לגרום לך לחשוב בצורה כלשהיא שאתה מגיע לאתר לגיטימי. שינוי הכתובת בשורת המצב באמצעות היא רק אחת מהשיטות לעשות את זה.

  ואתה צודק – אני חושב שגם השימוש של גוגל בשיטה הזו הוא לא לגיטימי. ההבדל בין גוגל לעידן הוא שעל גוגל אני סומך ועל עידן לא.

  אתה מפספס את הטענה שלי לגבי הקישורים – הנקודה היא לא אם יש או אין בהם נתוני Affiliate, אלא אם יש או אין בהם מידע מלא לגבי היעד אליו הם מובילים. לדעתי, לא רק שאין בהם מידע מלא, יש בהם הסתרה מכוונת של מידע.

  בכל אופן, הנקודה שלך לא ברורה לי בכלל.

 16. רן יניב הרטשטיין

  אם להרחיב, אז השאלה כאן היא איך אתה בעצם יודע שאתה יכול לסמוך על מי שמשנה את הכתובת שמוצגת בשורת המצב שיציג את כל המידע על האתר שהוא מוביל אותך אליו?

  לדוגמה, במקרה הזה, הייתי מצפה מעידן לכתוב משהו כמו:

  http://bluehost.com/ (via http://cj.com/, for referer tracking)

  או משהו כזה

  זה די נוגד את מה שבעיני היא המטרה היחידה של שימוש בקישורים כאלה, אבל זה כבר עניין אחר

 17. גיא מזרחי

  יש ימים שבהם אני מצטער שאני כבר לא בצד "השחור" של האקינג.
  ניסית לפנות לאיגוד האינטרנט הישראלי?
  נראה לי ששיחה איתם תוכל לעזור לך להעביר את השם wordpress.org.il למקום הנכון בלי הרבה קשיים..

 18. פינגבאק: Until it all boils down to one quotable phrase » בלוגיקה

 19. טל

  חשוב רק להבדיל בין המקרים. מה שעושה עידן בwordpress.org il ובgnu זו רמאות והתחזות לשמה. אני מאמין שבשנייה שהוא יקבל את המכתב הרגיל מהעו"ד של automatic הוא יוריד את האתר.
  גם ההקפצה של פרסומות האדסנס היא רמאות. כאן כבר הוא מסתבך עם גוגל שאוכלים רמאים גדולים ממנו על בסיס יומי.
  להבדיל, אני חושב שבנושא adsense.signup ובנושא קישורי הaffiliates זה כבר בחזקת כשר אבל מסריח. אף אדם מן הישוב לא אמור לזהות את האתר המגוחך שלו בתור אתר רשמי של גוגל. וקישורי הaffiliates ל CJ הם תופעה נרחבת ואני חייב להודות שגם לא כ"כ נוראה לדעתי.
  מה שמרגיע אותי בכל העניין שמהכרות עם התחום, אני חושב שאם שווה לו למכור את נשמתו בשביל ה50 ש"ח שהוא אולי יצליח בסוף החודש להוציא מהרמאויות הנ"ל (בהנחה שגוגל לא יבטלו לו את החשבון) אז שיבושם לו.

 20. ליאור אילוז

  רן, אני לא חושב שצריך להתעלם… במקרה שלך, גם אם זה נוגע אלייך, זה לא משפיע עלייך, כבודך במקומו מונח וכל אלו העוסקים בוורדפרס יודעים ומעריכים אותך ואת פועלך.
  באם עידן ראה לנכון לסלף את האמת או להציג אמת אחרת, אין זה משנה ולכן חבל על האנרגיות שלך בנושא.
  הייתי מבין את כל פוסטי הויכוח באם היתה פה פגיעה בשמך הטוב.
  אישית לי יש בעיה עם הקהילה הבלוגספירית ההזויה שלנו בארץ… במקום לעסוק בתככים ומזימות, היה עדיף לעסוק בקידום הקהילה.
  ושוב, בלי לקחת צד בנושא, אני אישית מעריך מאוד את השקעתך לפיתוח וקידום הקהילה.

 21. א

  אם אנשים כמו עידן לא ניתן להגיע להבנות. לצערי, אני יודע זאת מניסיון. הדרך היחידה לטפל בתופעה הזו של "עלוקות ווב" היא לחשוף אותם במערומיהם. אני בטוח שחלק מסויים מכם גיגל את שמו של עידן שלומן מצא עשרות "אתרי דמה" שמהם הוא מריץ את עסקיו.

  תוצר הלוואי של הסיקור והדיון שעלה ממנו זה שיחד עם התוצאות כבר ניתן לראות גם את הפוסטים הלא מחמיאים שחושפים את פרצופו האמיתי של עידן. ככל שיקשרו את שמו של עידן שלומן ושמות הדומיינים שלו עם העובדות כך יפלו פחות גולשים תמימים למלכודות הדבש שלו.

 22. אודי

  הי שוב רן!

  חשוב לי רק שתזכור מי הם האנשים שבונים את האינטרנט.
  ללא ספק אתה אחד מהם – מקומה של תרומתך לאינטרנט העברי היא מרכזית ביותר, ואם תרצה תוכל להמשיך ולהיות קובע עמדה וכיוון ברשת.
  מקומו של שלומן וחבריו הוא כל כך שולי, ותמיד יהיו מזדנבים כאלו. העובדה שעלוקות אלו בחרו להשקיע את זמנם בהעתקת וורדפרס רק מראה עד כמה הפרויקט חשוב ומרכזי.

  להשתמע,
  אודי

 23. לירון נוימן

  מבלי לקחת עמדה (כי לא התעמקתי בפוסטים של כל הצדדים) – אני לא חושב שאתה צריך לנקוט בטון אפולוגטי על זה שדברים לא מוסריים נראים לך לא בסדר, ושאקטים של מרמה מרגיזים אותך. כשמישהו מחפש בגוגל הוא רוצה להגיע לתוצאה הטובה ביותר בשבילו, ואם מישהו מחבל בזה ומתחזה, בעצם, לתוצאה טובה ורלוונטית, כשהוא לא, אני לא חושב שאפשר להגיד שזה דבר טוב. נכון, יש דברים יותר גרועים מזה בעולם, אבל זה בטח לא דבר טוב, וגם גוגל חושבים כמוני, כי הם נלחמים בזה.

  ובחזרה לעניין המוסרי – זה מרענן לראות שיש אנשים שדברים כאלה מפריעים להם, וזה שזה נחשב "תמים" זה תקלה בעולם ולא בך. יש כיום מגמה בעולם שאומרת שרמאויות קטנות כאלה (וגם גדולות מהן) הן כשרות, והאחריות היא על כל צרכן-עובדות לבדוק כל הזמן את כל מה שהוא מקבל, ואם מישהו הצליח לרמות אותו, איזה יופי לו, הוא זכה. אני חושב שזה נתעב, לנסות לעוות לאנשים אחרים את תפיסת העובדות זה נתעב, בין אם בשל רווח אישי או בכלל. ומי שהולך לישון בלילה עם חיוך כי הוא הצליח לדפוק עוד כמה אנשים, בא לי להקיא עליו.

  ושוב – אני לא מדבר ספציפית על מה שקרה כאן, כי אני לא מתמצא בפרטים ולא מכיר את האנשים, אלא באופן כללי.

 24. רן יניב הרטשטיין

  ליאור – נקודת המבט שלך היא אינדיבידואליסטית לגמרי, שלא לאמר אנוכית, שלא לאמר סוציומטית.

  אם אני חושב שמישהו הוא חלאה, זו האחריות שלי לעשות משהו בנידון, אפילו אם הוא לא משפיע עלי ישירות.

  במקרה הזה, שלומן דווקא כן השפיע עלי ישירות, והסברתי כבר בפוסט למה. אני אוסיף ואומר שהפעילות שלו פוגעת ברשת, ולכן היא משפיעה על כולנו ישירות.

 25. ליאור אילוז

  נקודת המבט שלכם היא מתלהמת ותתכנית. ושוב אזכיר ואומר, אינטרנט != החיים האמיתיים. באם שמך הטוב היה נפגע באינטרנט (מקרה "כלבוטק" לדוגמא), באם היית נתקל בפדופיל ברשת (פעילות המשטרה היום יומית, לדוגמא) – חובת המעשה והדיווח חלה עלייך ועל כולנו, שכן פגיעה זאת שהתבצעה דרך הרשת פוגעת במישהו באמת – פיזית, נפשית וכו. אך אין זה המקרה. עידן עושה ויעשה מה שהוא רואה לנכון וכל עוד הוא לא פוגע באף אחד (כי אם הוא היה פוגע, הוא כבר היה נתבע) אז כל ההתלהמות הזאת היא חסרת תועלת.
  ולעיקר, האם יש שינוי לטובתך מאז שפנית לעידן? התשובה היא לא, ההפך… שמך שדווקא כן היה שם הוסר כעת ואתרו של עידן הפך חסר תכלית אף הוא שכן אפילו בעמוד ההורדה אין שום הורדה.
  מה יצא מכל הסיפור? שאנשים שיגיעו לאתר שלו לא ימצאו כלום ואו ימשיכו לחפש או יפרשו מהחיפוש. ומה אתה הרווחת מזה? כלום.

  אני אשמח מאוד אם תסביר לי איך בידיוק אתה נפגעת מפעילותו של עידן.
  פועלו של עידן, לא אתי ככל שהוא יהיה, לא פגע באף אחד ותמיד היה מקור להתלהמות ברשת… באם זה מקנאה או כל רגש הזוי אחר.
  אני אישית לא מחבב פעילות זאת של העתקת תכנים ללא מתן קרדיט אך אין לי שום בעיה עם הסתרת קישורי שותפים, ההפך, יש לי בעיה עם המנטליות הישראלית בנושא – "אני לא פריאר", "למה שמישהו ירוויח כסף על חשבוני" וכו'…

  יש הבדל בין פרסום פוסט שכזה (וקודמיו) לבין נקיטת מעשה מתוך איכפתיות טהורה. יכולת לדבר עם עידן ולסגור את זה ביניכם עד אשר תגיעו להסכמה, יכולת (כמו שעשית) לדווח לגוגל ולחברות אחרות "שנפגעו" ע"י עידן ופועליו, יכולת לדווח לוורדפרס (ויתכן שעשית זאת) וכדומה. אין שום סיבה לכתוב פוסטים שכאלה ואם תעצור רגע את כל ההתלהמות וההתלהבות מהפופולריות שהן קיבלו, תבין שהם לא השיגו דבר.

  ואם בכל זאת לקחת צד, אז כן, אני לא מחבב את דרכו של עידן להגיע לאן שהגיע. עם זאת, אני לא מחבב את דרכך לפרסם פוסטים שכאלה ברחבי הרשת ולפגוע בשמו של עידן (טוב או לא טוב) יותר מאשר עידן פגע בשמך.

  ולסיום – "ליאור – נקודת המבט שלך היא אינדיבידואליסטית לגמרי, שלא לאמר אנוכית, שלא לאמר סוציומטית."
  ופרסום פוסטים אלה, למרות חוסר תועלתם, סליחה, תועלתם האישית לך ולפעילותך, זה לא אנוכיות, שלא לאמר סוציומטיות???

 26. ליאור אילוז

  ובאמת רן, לפני שתתלהם גם עליי, אני משתמש במערכת הוורדפרס שלך ומעריך מאוד את השקעתך. כך שאין כוונתי בתגובה הנ"ל לפגוע בך או להכנס לפגיעות אישיות.

 27. רן יניב הרטשטיין

  ליאור – אני שמח שאתה משתמש בוורדפרס בעברית ונהנה ממנה. למקרה שזה לא ברור, אין לי שום בעיה אישית איתך, אבל זה לא אומר שאין לי בעיה עם הדעות שאתה מייצב.

  כפי שהסברתי מספר פעמים, האתר שבכתובת wordpress.org.il הוא לא עניין שביני לבין שלומן. הוא עניין של Automattic, והם יטפלו בו איך שירצו.

  לי ולעידן אין שום דבר לסגור בינינו, הפגיעה שלו בשמי ובשם של וורדפרס היא לא הסוגיה המרכזית כאן, וזו בדיוק ההשפקה האינדיבידואליסטית שדיברתי עליה. אם תעצור לרגע את ההתלהבות שלך מניסיון להגן על חבר באותו זמן שאתה מגנה את הפעולות שלו, תבין שחשיפה של עוולות היא פונקציה חשובה מאוד בחברה מוסרית, ושאין סיבה להיות סלחן או סבלני כלפי כלפי מי שעומדים מאחורי העוולות האלו בגאווה גדולה כל כך. זו לדעתי המטרה שהפוסט הזה השיג.

  בכל אופן, לפי ההיגיון שלך, גם אני מעולם לא פגעתי באף אחד, כי אם הייתי פוגע הייתי נתבע.

  אני מזכיר לעצמי את מה שאמר איציק בתגובות לפוסט הקודם, ומפסיק לקחת אותך ברצינות.

 28. ליאור אילוז

  ואני עדיין חושב שחשיפתך את ה"עוולות" היא אינה טהורה ואינה אתית ומה שגרם לי מלכתחילה להגיב הוא הסתירה שלך את עצמך בתחום האתיות. וחשתי הצורך "לא להיות סלחן או סובלני" כלפי תשוקתך לפגוע במי שכביכול פגע בשמך.

  רק למען הסר ספק, אין ביני לבין עידן שום קשר ואינני מכיר אותו פרט לכמה מיילים בנושא מסויים.

  אני מזכיר לעצמי את מה שהייתי צריך להזכיר לעצמי לפני שנכנסתי לדיון הזה.

 29. יוסי

  "שלומן טוען שהוא משתמש במערכת קידום של חברת צד שלישי (CJ) והוא אינו אחראי למבנה הקישורים, ושמעתי תירוצים דומים גם ממקורות אחרים בהקשרים אחרים"
  יש סיבה למה "מקדם אתרים" בוחר בתוכנה זו או אחרת, זה חייב להיות מדוייק בשביל המקצוע. יש כאלה טובים בעלי מוניטין ויש כאלה כמו שלומן.

  "בפוסט הקודם כתבתי שאני ממליץ להמנע משירותיהם של עידן ושל Signup. אני עדיין עומד מאחורי ההמלצה הזו, מכל הסיבות הנ"ל. בדיון בנושא בפורום של חברת K קידום אתרים נטען שהמלצה זו נעשתה על רקע אישי ולא מקצועי."
  כל אחד יכול לקדם אתר (זה די פשוט), העיניין הוא מה אתה עושה בדרך. בן-אדם שמתייחס רק לכסף ומה הוא מרוויח מדברים אינו בן-אדם בעיניי ולכן לעולם לא אשקול לפנות אליו ו/או להפנות אליו אנשים. יש את חברות הנפט והתאגידים הגדולים שעושים אחלה עבודה בהריסת הפלנטה – לא צריך עוד כאלה.

  לפני כשנה ראיתי את דרכי הפעולה שלו ומה הוא עושה – התעלמתי ואמרתי "יש גם אנשים כאלה".
  בהצלחה לו בכל מה שיבחר – כל אחד בוחר איך להתנהג ומה לעשות בחיים שלו.

  בהצלחה רן

 30. יוסי

  דרך-אגב, באותו ההקשר –
  זה נראה שאתה מדבר עם ילד קטן שעושה לך דווקא.

  תן סוכרייה וגמור עיניין.. לא מרביצים לילדים.

 31. עידן בן אור

  כשאתה מציע לא לקדם את האתרים במנועי החיפוש אתה בעצם מחליט כי יוצרי האלגוריתמים הם האוטוריטה לאתרים איכותיים.

  אני מסרב להסכים שגוגל יחליטו עבורי ועבור מיליוני גולשים (ומה לעשות שכולם מחפשים היום בגוגל) איזה אתר טוב ואיזה לא אז אני "עוזר לו" להחליט.

  קידום הוא דבר לגיטימי, גוגל עצמם פונים לבעלי אתרים ומציעים להם לפנות לאנשי SEO על מנת שאלו יעזרו להם בבניית שלד נכון לאתר (גם הם מבינים שצריך לעזור למנוע החמוד שלהם..).

 32. אנונימית

  האתרים של עידן במקרה הטוב חסרי קרדיט למי שמגיע ובמקרה הרע מועתקים לגמרי.

  זה עוד התחיל לפני שידענו בכלל מה זה קידום אתרים, בתקופה שבה signup היה אתר תוכן עם פורום קוד פתוח שעידן סירב לשחרר את תרגומו, לעומת היום שעידן מאוד שמח להשתמש בתרגומים ועבודות של אחרים, כמו למשל באתר problogging . co . il שם יש תבנית מfreecsstemplates ללא הקרדיט כמובן.

  עידן בעצמו כתב שכבר 8 שנים הוא כותב, מגיב ובונה אתרים.
  8 שנים הוא מקמבן את הרשת. מדובר בחדשות ישנות והוא ממש לא היחיד שעושה זאת.

  הקומבינות הקטנות שעידן עושה כדי להרוויח מעט גרושים מתכניות אפילייט חרושות ומגוגל, לא מתקרבות לארגונים הגדולים של גניבת זכויות, סקראפינג, ספאם והסרחה כללית של הרשת(אני יודעת, אני עובדת בחברה כזאת).

  כל המקרה הזה רק מראה עד כמה הביצה הישראלית קטנה(ומסריחה), שדג קטן כמו עידן מקבל באזז.

 33. עידן בן אור

  אז שוב נשאלת השאלה, מי כן יקבע?
  האם האלגוריתם של גוגל מספיק חכם בשביל לקבוע מה אתר איכותי ומה לא?
  במידה כן, איך זה שעדיין הוא נתון למניפולציות?

  אומנם ישנם הרבה מקדמי אתרים המשתמשים בשיטות Black Hat אך החברות הטובות והמקצועיות פועלות בצורה מחושבות, הגיונית ומועילה.

 34. ערן

  רן שלום
  ראשית אתה כנראה באמת אדם טוב. אתה זועק על עוולות והטעיות שמקלקלות את הרשת.
  יחד עם זאת זוהי הדעה שלך. תמיד כדאי לקבל (או לפחות לשמוע) דעות מנוגדות ויש מקום לכולם.
  אני מאמין שאין שחור או לבן. הרבה מהאנשים שתומכים בך הם בעצמם מקדמי אתרים אשר מחליפים קישורים ומשפיעים על הדרוג במנועי החיפוש ללא בושה. אתה מכיר מקדם אתרים אשר אינו פועל כך? אני מאמין שלא כי הוא לא ישיג תוצאות. כל חברות קידום האתרים הגדולות בארץ (לרבות …) מקימות אתרים שכל מטרתם לבצע החלפת קישורים.
  גם מכל אתר וורדפרס יש קישור אליך – דבר שמקדם את האתר שלך ואינו קשור לתוכן האתר הנבנה. זה בסדר?

 35. שי

  אני לא מאמין שיש פה אפולוגיסטים לעידן.
  אנשים, סתכלו על עצמכם בראי ותשאלו את עצמכם "מה היה קורה אם לא היו אנשים שעושים את מה שעידן עושה?" האם העולם האפשרי שפיתחתם לא מתקבל על הדעת? לא ייתכן? כולל בתוכו סתירה? לא ייתכן שתרצו ברצון החופשי שלכם עולם כזה?
  כל התשובות הן "לא"? – קאנט אומר: לא מוסרי.

 36. פינגבאק: לגזור קופון על קוד פתוח » תומר כהן

 37. אופיר כהן

  שלום לרן ולכולם,

  אני חייב לציין שהדיון מעורר בי רגשות מעורבים ומחשבות רבות (אפילו אם הגעתי באיחור…)

  1. באופן כללי ביותר, לטעמי ככל שנמשיך לדון בבחור המדובר, רק נעשה לו טוב וניתן לו תשומת לב – נראה לי טיפ טיפה מיותר, הפן האישי בסיפור.

  2. אין ספק שהפעולות המתוארות, ובעיקרן עניין גניבת הדעת, שימוש בדומיין, בשם, בלוגו וקישורים ישירים להורדה ללא קרדיט הוא לא לעניין.

  3. לגבי ענין שקיפות הקישורים – אני מסכים בהחלט שצריכה להיות שקיפות מול הגולש לכך שהוא מופנה לקישור של ספונסר, יחד עם זאת כל השוק עובד בצורה כזו – CJ אמנם שחקן מוביל, אבל כל רשת גדולה בארה,ב פועלת בדיוק באותה הצורה.
  היחידים ששונים הם דווקא גוגל שהקשיחו את מדיניות ה- DISPLAY URL ומחייבים להציג את כתובת היעד בפני הגולש.

  מודל תכניות השותפים מניע היום עסקים רבים מהאופליין לאונליין ומאפשר שימוש מאסיבי באינטרנט גם לעסקים בזנב הארוך, וגם לצרכנים לקבל את התכנים והשירותים.

  כמו כל דבר טוב, גם כאן יש "מחיר" ואני מניח שמה שאתה מתאר, למרות שלי באופן אישי זה לא מפריע (כצרכן), זה מחיר שאנחנו משלמים עבור הקידמה. אני מנחי גם שעם הזמן ייכנסו סטנדרטים נוספים שישפרו את חווית המשתמש והשקיפות.

  4. לגבי שיווק בכלל ו- SEO בפרט
  גילוי נאות: אני עוסק בתחום קרוב ל- 10 שנים, והנני עומד בראש חברה ותיקה בתחום.

  אני סבור, מ"מרומי" הנסיון שלנו, שבעזרת שימוש מושכל בטכניקות "לבנות", סייענו בידי מספר בלתי מבוטל של יצואנים ליצור קשרים חדשים בעולם ולקדם את עסקיהם הלגיטימיים לחלוטין, ע"י שימוש ב- SEO, טיפול במילות מפתח וכיוב'.
  השאלה החשובה כאן הנה האם התהליך תורם לצרכן הסופי ברמת חווית המשתמש, או מרמה אותו. כל עוד שומרים על אתיקה ברמה גבוהה ועם עיניים פקוחות למטרה השיווקית ולמוניטין הנגזר מהפעילות, אני לא מוצא טעם לפגם. (אבל ברגע שעוברים את הקו… אוי…)
  יתרה מזאת, ע"י ביצוע תהליכי SEO בריאים ונכונים, ניתן בד"כ לפתור בעיות שנגרמות ע"י פיתוח אתרים מתחת לסטנדרטים מקובלים בארץ ובמיוחד בעולם המערבי לרבות שימושיות, נגישות ותאימות. אגב, אלה הם עקרונות שיישום נכון שלהם מהווה את התשתית האמיתי והמהותית של SEO בכלל.
  גם ל חורה לקבל הזמנות הזויות לקישורים בין אתר צימרים לחנויות לחומרי בנין לבין סוכני נסיעות… לטעמי, זהו עניין שולי שגוגל מתמודדת איתו יפה מאד בחו"ל ותתמודד איתו יפה גם כאן, לכשתחליט.

  4. רן, נפגשנו בחטף בכנס וורדקאמפ, ככל הנראה אינך זוכר.
  אני חייב לציין כי ברמה האישית וברמה החברתית – אני חושב שהקמת מפעל מדהים, כל הכבוד ויישר כח.

  שתי עצות לי אליך:
  א. תמיד יהיו אלה שלא יפרגנו – אל תיתן להם להגיע אליך, זה נובע בעיקר מקנאה ומשאר תסכולים שבמקום לעסוק בהם אתה יכול ליצור דברים חיוביים בהרבה עבורך ועבור הקהילה.
  ב. אני לא חושב שאתה נאיבי, יחד עם זאת אני חושב שזוית ההסתכלות שלך כאן הנה מעט צרה, ואינה לוקחת בחשבון את כלל הגורמים שמניעים את הרשת, בהם גם הגורמים הכלכליים, שלהם אינטרס מובהק למקסם את הרווחים שלהם. זה אולי לעתים קצת פחות "נקי", אבל בסופו של דבר זה חלק בלתי מבוטל מההמהפכה שהעולם שלנו עובר ב- 15 השנה האחרונות.

  אופיר כהן

 38. גילי

  הצער הגדול שלי הוא לא על כך שגם ברשת פעילים כל מיני גונבי דעת – בלתי מוסריים כפי שהגדיר את זה ר"ש. מה שמצער אותי באמת הוא הגישה הבסיסית של איגוד האינטרנט כלפי רישום סיומות org.il

  לא חסרות דוגמאות לגופים מסחריים או ממשלתיים שמתהדרים בסיומת הזו. אולי בהזדמנות חגיגית זו אפשר היה לנסות ולשנות את זה. פנייה מרובת חתומים או משהו כזה

 39. בן

  היי רן.
  אני רוצה להגיב כי אני חושב שעשית הכללה גסה מהתנהגות של חברת קידום אתרים אחת, אל כל תעשיית קידום האתרים.

  כתבת: "אני חושב שקידום אתרים זה עיסוק שבמהותו הוא לא מוסרי"

  קידום אתרים כולל שתי גישות שונות: גישות כובע לבן וגישות כובע שחור. מכיוון שאני מסכים שגישות כובע שחור, או ספאם, אינן לגיטימיות, הויכוח שלנו הוא אם גישות כובע לבן לקידום אתרים הן מוסריות.

  אתה מציין אך ורק תקינות קוד, אולם יש אלמנטים נוספים חשובים בקידום אתרים מקצועי:
  1. כתיבה שיווקית – אתר שכתוב זוועתית לא יגיע למקומות ראשונים, ומתפקידה של חברת קידום האתרים לשפר את התוכן של האתר. האם לשפר את התוכן ולעשותו קריא ומובן יותר לגולשים ולגוגל זה לא מוסרי?
  2. מבנה האתר – יש אתרים בהם תכנים מרוחקים מדף הבית מרחק 10 הקלקות, ולכן גוגל והגולשים גם כן לא מגיעים לתכנים אלו. האם שיפור של מבנה לינקים של אתר איננו מוסרי?
  3. תיקון בעיות תוכן כפול – תוכן כפול גורם לבעיות באינדוקס האתר. האם פתרון של דפים כפולים באתר איננו מוסרי?
  4. שיפור תאגיות – תאגיות כגון תאור מטא או H1 אומרות לגוגל אודות הנושא של העמוד באתר שלך, ועוד מידע רב על התכנים באתר. האם בנייה נכונה של תאגיות איננה מוסרית?

  לפני כמה זמן ראיתי פרסומת דוחה, שבה נראו דתיים בצורה שאני תפסתי אותה מעליבה. האם לאחר שצפיתי בתמונה אמרתי משפט כמו: "פרסום הוא תחום איננו מוסרי?"

  תחום קידום אתרים בארץ ובעולם כולל קהילה מאוד רחבה של אנשים מוסריים וטובים, אשר פועלים בדרכים לגיטימיות להשיג מטרות זהות למטרות של אנשי שיווק ופרסום.

  ויקיפדיה מגדירה שיווק : "שיווק הוא פעילות עסקית, שבמסגרתה עוסק התאגיד בקידום המכירות של מוצריו או שירותיו וביצירת ביקוש להם בקרב לקוחות פוטנציאליים. הפעילות השיווקית באה לקבוע עבור הארגון מיהם לקוחותיו, מה רצונותיהם וכיצד על הארגון לענות על רצונות אלו טוב יותר מהמתחרים."

  זה בדיוק מה שעושים מקדמי אתרים מקצועיים.

  בן פינס
  SEO ישראל.

 40. בן

  אגב, אני לא רוצה ללהט ויכוח,
  אבל החברה שבה אתה עובד, נענע 10, מציגה קישור בדף הבית שלה לאתר מגהצימר, שכנראה קנה מנענע את הקישור.

  לפי גוגל מכירה של קישור שמעביר פייג'רנק איננה תואמת לתקנות של גוגל, והיא נתנה עונשים לחברות גדולות שמכרו קישורים.http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=66736

  אם אתה עובד שם אני מציע לך להמליץ להם על הורדת הקישור או הוספת תאג NOFOLLOW בקישור.

  הרי אנחנו לא מעוניינים שהם יפעלו בצורה לא מוסרית…
  :)

 41. בן

  אני לא נעלב בכזאת קלות.
  אני אוהב דיונים.
  הייתי צריך להיות בקבוצת שיח ושיג בבית ספר. עכשיו אני משלים פערים.

  בכל מקרה, זה לא משנה מה שאנחנו אומרים. כל עוד אפשר להרוויח יותר כסף על ידי קידום אתרים אנשים יעשו קידום אתרים, בין אם על ידי חברה חיצונית או inhouse. מה שחשוב זה לאתר פעילויות בלתי לגיטימיות של חברות קידום שעושות ספאם ולהצביע עליהם בבלוגים ובאמצעי תקשורת אחרים.

 42. שניר

  תגיד, אתה משועמם?

  אם היתה דרך טכנולוגית לשלוח רפררס בלי כל הסטרינג המפגר הזה בסוף, מן הסתם היו משתמשים בה. האם גם אז היית טוען שאין גילוי נאות?

  האם כל מי שנכנס דרך הלינקים שלך הוא מספיק מומחה באינטרנט כדי לדעת שמדובר במישהו שעושה מזה כסף על הדרך?

  שלומן מלך, רק היום התחלתי להיכנס לSEO בעברית. לא חשבתי שיש אנשים שעושים את זה באופן עצמאי ולא לחברות. אני כבר עובד בזה 5 שנים ותודה לאל אין תלונות מעצבנות כל כך בחו"ל.

 43. פינגבאק: הפרדוקס » נמאס מעידן שלומן

סגור לתגובות.