כלכלה 101: שער הדולר

עיתוני הכלכלה כנראה עדיין עסוקים מדי בתחרות ביניהם מכדי לשים לקפיצה חסרת התקדים בשערי החליפין. תמורת 1,800 דולר, שאתמול היו שווים רק כ-6,500 ש"ח, תוכלו היום לקבל מחשב שעולה 10,000 שקלים חדשים!

12 תגובות בנושא “כלכלה 101: שער הדולר

 1. עוזי

  תוסיף מע"מ והגעת ל 7500 בערך…
  בכל מקרה, זה שאיידיגיטל יקרנים לא ממש קשור לשער הדולר.

 2. אופיר כהן

  הי,
  המספר 10,000 אמנם מרשים ויפה, אבל הוא כולל גם מע"מ (15.5%) והמחיר האמיתי שאתה צריך להשוות הוא כ- 8,658 ש"ח.

  (עדיין פער של כ- 2,000 ש"ח. בעסה להיות חובב מקים בארץ…)

 3. רן יניב הרטשטיין

  @אופיר – מספרים הם בכל מקרה לא אמיתיים, אבל אני לא נופל בטריק הזה של 15.5 אחוזים. בשביל לקבל מאיידיגיטל מקבוק אייר אני צריך לתת להם 10,000 ש"ח, ואיך הם מחלקים את הכסף הזה אחר כך זה כבר ממש לא ענייני.

 4. נמרוד אבישר

  אני לא רוצה לשמש אדווקט לאידיגיטל, ואני עוד פחות רוצה לא להסכים אתך, רן, אבל זה המצב, מסתבר.
  כי אפשר להיות נאיבי ולבקש בארץ מחירי ארה"ב, או שאפשר להבין שאנחנו חיים בפרובינציה במזרח התיכון, ושאם אתה מוסיף למחיר האמריקני גם את עלות המשלוח לארץ, אז אתה מתקרב לחישוב נכון יותר. אז מה יש לנו כאן:
  1. בניגוד לתגובה האחרונה שלך, רן, 15.5 אחוזים לא הולכים לאידיגטל. זה מע"מ. זה הולך למדינה. במדינה אחרת שיעור המס יכול להיות גבוה יותר ויכול להיות נמוך יותר, אבל בדיוק כמו שאני לא בא לחברה שאני עובד בה בטענה שמס הכנסה מוריד לי משכורת סטודנט מכל תלוש, אין לי מה לבוא לאידיגיטל בטענה על המע"מ. לא הם קבעו את שיעור המע"מ. אם מחר בבוקר תחליט המדינה להפחית את המע"מ ל-10 אחוזים והמחיר הסופי של המחשב לא ירד, אז יהיה מקום לבוא בטענות. אם אני עצמאי וקונה את המחשב לעסק, אני משלם עליו מחיר ללא מע"מ (או ליתר דיוק, מקבל את המע"מ חזרה). זאת אומרת שהמחיר שאנחנו מסתכלים עליו הוא 8657 שקל
  2. אידיגיטל היא זכיינית של אפל, ואת המכשירים היא מביאה מצרפת. ככה זה, אלה הכללים של אפל. בצרפת, תיאלץ להפרד מ-1420 אירו לפני מס' שזה 7572 ש"ח. זה כבר הרבה יותר קרוב מאיך שזה מוצג בפוסט שלך.
  3. בעולם אידאלי, היה לי אפל סטור ליד הבית שהיה מוכר לי במחירים של ארה"ב. בעולם שלנו, ארוחה במקדונלדס בישראל עולה עשרות אחוזים יותר מאותה ארוחה בדיוק במקדונלד'ס אמריקאי. יש לי הרגשה שלצפות שערן תור ישנה את המצב הזה זו ציפייה מעט מופרזת.

 5. רן יניב הרטשטיין

  אכן תגובה מושקעת ומנומקת היטב, אבל זה לא משנה את העובדה שאפל תמחרה את המקבוק אייר בסכום שמקביל ל-6,500 ש"ח, ובארץ אני צריך לשלם עליו 10,000 ש"ח. איך שלא תסובב את זה, זה מרגיז בטירוף, וברור שערך תור צריך לשנות את המצב הזה – והוא גם יכול.

 6. נמרוד אבישר

  "אכן תגובה מושקעת ומנומקת היטב, אבל זה לא משנה את העובדה שאפל תמחרה את המקבוק אייר בסכום שמקביל ל-6,500 ש"ח, ובארץ אני צריך לשלם עליו 10,000 ש"ח." – אני לא רוצה להתווכח אתך, אבל זה בדיוק משנה את ה"עובדה" הזו.
  אפל תמחרה את המקבוק אייר ב-1420 אירו עבור לקוחותיה שקונים מאפל אירופה, כלומר, בסכום שמקביל ל-7572 ש"ח. אפל גם קבעה שהזכיין שלה בישראל ירכוש ציוד מאירופה. עד כאן הדברים שאפל קבעה.
  בארץ אתה צריך לשלם עליו 8657 ש"ח, ועוד מס.
  אז מה בדיוק ערן תור צריך ויכול לשנות? אני מניח שאתה מתייחס לקביעה של אפל שהזכיין בישראל ירכוש מצרפת. אני לא משוכנע שיש כאן כדאיות כלכלית – צריך לבדוק עלויות משלוח.
  אם, נניח, היינו שנינו בצרפת (רק לשם הבהרה, אני מתנגד למדינה הזו) והיינו רוצים לקנות מקבוק אייר, והיינו רואים שבאפל סטור הקרוב הוא עולה 1420 אירו, ואילו בארה"ב הוא עולה סכום ששווה ל-1214 אירו (ודוק: בצרפת פועלת אפל עצמה, ולא זכיין שצריך להניב רווח בעצמו), היינו צריכים, תאורטית, להתעצבן נורא – מאתיים אירו הם המון כסף. שים לב איך ההפרש בין צרפת לארה"ב הוא כמעט זהה להפרש בין ישראל וצרפת.
  עכשיו, בוא נניח שאתה חושק באייר (אני מסכים אתך, אגב, שאין שום סיבה שאנשים כמונו ירצו את הצעצוע הזה) ומחליט לייבא אותו ייבוא עצמי. אז זה 1,800 דולר פלוס עלות המשלוח דרך חברה כמו מאסטופ (כי אין לך כתובת בארה"ב, אני מניח) – 2175 דולר לפי המחשבון של מאסטופ. כמה זה בעברית? 7812 ש"ח, לעומת 8657 ש"ח של אידיגיטל – וזה כבר לא כזה הפרש כמו שהצגת את זה.
  רוצה לומר – כישראלי, אין לך איך לקנות את המחשב במחיר של ארה"ב. כיוון שאין אפל בישראל, רק זכיין שצריך גם להרוויח, בכל מקרה תשלם גם לאותו זכיין. זה נכון שתור יכול למכור לך במחירי הפסד, או לצמצם את הרווח שלו, אבל הוא ביזנס מן, לא עושה צדקות.

 7. אראלי

  הכל בחו"ל וורוד יותר, אבל אין לך ברירה. זאת אומרת, אם במקרה יש לך חבר שחוזר שבוע הבא מארה"ב ויקנה לך את הצעצוע (הדקיק או הזערורי, מה שאתה מעדיף) עדיין תהיה בבעיה של שירות במידה ואחד מהם ינשור לו ארצה יום אחד ותצטרך את שירות התיקונים במעבדת היבואן.

  למעשה, באשר למוצרים של חברות אחרות מאפּל, המחירים בישראל נמוכים למדי ואף נמוכים מהמחירים במערב אירופה.

סגור לתגובות.