ביקורת מוצר: רן יניב הרטשטיין

לאור עניין גובר במכשירים מסוג זה ובקשות חוזרות ונשנות שנשלחו למערכת, ולמרות הטענות שהדגמים השונים בסדרה זו נבדלים זה מזה רק בהיבטים שוליים יחסית, הזמנו רן יניב הרטשטיין והקדשנו את השבועות האחרונים לבדיקה אינטנסיבית שלו. ביקורת מעמיקה, כולל תמונות, אחרי הקישור.

עיצוב

רן יניב הרטשטיין נייד יחסית – משקלו הכולל כ-60 ק"ג וגובהו כ-1.80 מ', והוא צר יותר ברוב הכיוונים מאשר מכשירים דומים שבדקנו. היצרן מבטיח כי בניגוד לדגמים אחרים, ברן יניב הרטשטיין מאפיינים אלו קבועים ולא צפויים להשתנות במהלך חיי המכשיר. כמובן, היקף הבדיקה לא מאפשר לאשר או לשלול את הטענות האלו. עיצוב המארז של רן יניב הרטשטיין בסיסי אך נאה. יש מי שמוחים על אופנת המזעור השלטת, ומעדיפים דגמים מסיביים יותר שלא ילכו כל כך בקלות לאיבוד בין כריות הספה או בכיסי המעיל, אבל חשוב לזכור שצריכת האנרגיה שלהם גדולה בהרבה והם מצריכים תחזוקה וטיפולים רבים יותר, ורוב המשקל שלהם מבוזבז על תוספות מיותרות. אנו מעדיפים את הדגמים הקומפקטיים והניידים, שמפגינים ניצול נכון ויעיל יותר של החומר הקיים. למרות שמדובר בדגם עדכני ומתקדם למדי, נותרו ברן יניב הרטשטיין מספר סממנים בולטים של דגמים קודמים – עד כדי כך שהתעורר בקרב חלקנו החשש כי מדובר למעשה רק באריזה מחודשת של דגם מיושן שכבר יצא מהמחזור. לדוגמה, בעוד שמכשירים דומים היו מגיעים בעבר עם שכבת בידוד חיצונית בסיסית אך יעילה, התפתחה בשנים האחרונות מגמה הפוכה, שזכתה ללגיטימציה במקביל למהפכת תוכן הגולשים ואשר משרתת היטב את הצורך בביטוי עצמי. רוב הדגמים שנמכרים היום כבר לא כוללים שכבות חיצוניות מלבד הציפוי הרגיל, ובכך מקילים על התאמה אישית באמצעות סקינים, ווידג'טים ועזרים אחרים – בדומה לטלפונים סלולריים או עמודי בית מותאמים אישית (למעשה, תעשיית האביזרים כבר הפכה רווחית יותר מתעשיית המכשירים אותם הם נועדו לקשט, הודות לאימוץ כמעט מוחלט של תקנים מקובלים ופתוחים.) ואכן, במפרט של רן יניב הרטשטיין אין כל אזכור לשכבה החיצונית, אבל אפילו בדיקה שטחית מגלה שאריות רבות שלה במקומות לא צפויים. בירור קצר העלה כי מדובר בפגם בלתי מזיק בתהליך הייצור שמשפיע על כמות גדולה מהדגמים הנמכרים מדי שנה. אמנם, מלבד הנזק האסטתי, ההשפעה על התפקוד הכללי זניחה, אבל כשעיצוב מוקפד ותשומת לב לפרטים קטנים יכולים לחפות אפילו על פגמים חמורים בפונקציונאליות, קשה להבין מדוע פגמים כאלה עדיין קיימים. חשוב לציין כי שאריות אלו הן לא יותר מאשר שאריות – כמו הדגמים האחרים, גם השימוש ברן יניב הרטשטיין מחייב השקעה באביזרים נוספים שלא כלולים בחבילת הבסיס. למרות ההאשמות לפיהן קומץ יצרנים מובילים מנצלים לרעה את מעמדם ומכתיבים את הסרת שכבת הבידוד באופן גורף מכל הדגמים החדשים כדי לעודד את תעשיית האביזרים והעזרים – ובכך מונעים מצרכנים מעוטי יכולת גישה לדגמים זולים ויעילים יותר – לא נראה שהמגמה הנוכחית תיעצר בקרוב.

תפעול

רן יניב הרטשטיין אמנם תומך באופן רשמי בכל סוגי הפעולות המקובלות במכשירים מסוגו, אבל במהלך הבדיקה מצאנו כי רמת התמיכה משתנה משמעותית בהתאם לאופי הפעולה המבוקשת. התמיכה בביצוע פעולות המחייבות תנועה מכנית התבררה כמוגבלת ובעייתית. אמנם, רן יניב הרטשטיין מלכתחילה לא נועד לביצוע פעולות מסוג זה, וניכר כי הדגש בעת הפיתוח היה על הממשק וחווית השימוש ולא על החומרה. עם זאת, גם בהיבט זה, נתקלנו במספר קשיים בעת השימוש ברן יניב הרטשטיין. לדוגמה, רן יניב הרטשטיין מושפע מהימצאותם של מכשירים דומים בסביבתו (סוגיה שנתייחס אליה בהרחבה בהמשך), ומספר פעמים במהלך הבדיקה נראה היה שהשראה חשמלית שנובעת ממכשירים מסויימים גורמת לכשלים ביחידת העיבוד של רן יניב הרטשטיין ופוגמת קשות בחווית השימוש בו. היצרן מבטיח שבעיות אלו תתוקנה בהמשך בעדכוני קושחה למערכת ההפעלה של רן יניב הרטשטיין, אבל נראה כי מוטב היה להקפיד יותר על בקרת האיכות ולוודא שסוגיות אלו נפתרות לפני היציאה מהמפעל.

חיי סוללה

רן יניב הרטשטיין זקוק לאספקה קבועה משני מקורות אנרגיה שונים, וכן לאיפוס יומי בן כ-8-10 שעות. לפי נתוני היצרן, הדגם שקיבלנו אמור לפעול למשך מספר שבועות לפני שיזדקק לטעינה במזון, ולמשך שלושה ימים בין טעינות בנוזלים. למרות שאנו רגילים להתייחס לנתונים כאלה בספקנות, התוצאות בפועל היו מאכזבות יותר משציפינו. מבדיקות שביצענו, עולה כי רן יניב הרטשטיין מצריך טעינה מחדש מספר פעמים ביום, הן של מזון והן של נוזלים. כל מי שמשתמשים במחשב נייד אמנם רגילים כבר לסחוב איתם מטען או סלולה חלופית לכל יציאה בת יותר ממספר שעות, אבל באייפוד או בטלפון הסלולרי אנחנו יכולים להשתמש לפעמים למשך מספר ימים לפני שנורית האזהרה מתחילה להבהב – ואלו מכשירים קטנים וניידים בהרבה מרן יניב הרטשטיין. כמו כן, בעוד שמכשירים אחרים ממשיכים לפעול ברמת תפוקה אחידה גם כשהספק הסוללה נמוך, רן יניב הרטשטיין הפגין ירידה משמעותית ברמת הביצועים לקראת הטעינה, ולעיתים אף הפסיק לגמרי לפעול – למרות שכל המדדים הראו כי מקורות האנרגיה עדיין לא הידלדלו לגמרי. מצב זה היה חמור במיוחד בשעות הבוקר, לאחר האיפוס היומי (במהלך הבדיקה, מצאנו שהמועד הנוח ביותר לביצוע האיפוס הוא בשעות הלילה).

יחידת טעינה ביתית. קיימים גם דגמים ניידיםיחידת טעינה ביתית. קיימים גם דגמים ניידים

החשדות הראשוניים כי הסטיות בקריאות המונים נבעו מסנכרון לקוי עם הסוללה התבדו במהרה, לאחר שהניסיון לכיול על ידי פריקה מלאה וטעינה מחדש השבית את רן יניב הרטשטיין כליל וחייב ביקור במעבדת התיקונים. לאחר מספר שבועות כבר הצלחנו לצפות מראש את הצורך הטעינה באמצעות סממנים חיצוניים שונים, אבל זהו ליקוי חמור שרצוי שיפתר בדגמים הבאים. לאור העובדה שרן יניב הרטשטיין לא תומך בטעינה בצורה המקובלת, על ידי חיבור לחשמל, הוא מצריך הערכות מיוחדת, תוך השקעה כספית נוספת בציוד שלא כלול בחבילת הבסיס. ראוי עם זאת לציין כי תשתית המזון, הנוזלים והאיפוס מבוססת ונפוצה לפחות כמו תשתית החשמל, ובהתאם לאביזרים החיצוניים שתבחרו להתקין, רן יניב הרטשטיין יכול לפעול לתקופות בלתי מוגבלות באופן עצמאי לחלוטין.

ביצועים

מלבד חיי הסוללה, שהיו קצרים משמעותית לעומת הבטחות היצרן, הופתענו לגלות כי גורמים לא מתועדים נוספים משפיעים על רמת הביצועים של רן יניב הרטשטיין. לדוגמה, כשהמכשיר נמצא בקבוצות גדולות של מכשירים אחרים, שמנו לב לירידה ניכרת בביצועים, עד כדי ניטרול מוחלט שחייב איפוס ממושך. ואילו במקרים אחרים, התברר כי מכשירים שונים מאפשרים לרן יניב הרטשטיין לפעול בתפוקה גבוהה בהרבה, מאות אחוזים יותר מהממוצע, ואף מפחיתים באופן ניכר את הצורך בטעינה מחדש ובאיפוס. ככל הנראה, תאימות משופרת עם מכשירים מסוימים מאפשרת שיתוף משאבים מסוג כל שהוא, שתומך במדיום אלחוטי – ההשפעה היתה קיימת, אם כי במידה פחותה, גם כשלא היה מגע פיזי בין המכשירים. עם זאת, לעיתים אותם מכשירים בדיוק יצרו אפקט הפוך והביאו לפגיעה מהותית בביצועי החומרה ובכושר העיבוד של רן יניב הרטשטיין (ייתכן שבאג במערכת ניהול האנרגיה של רן יניב הרטשטיין גורם במקרי עומס להתחממות יתר.) נראה כי בחלק מהמקרים התהליך היה דו-כיווני, אבל לא עלה בידינו לבדוק את ההשפעה על מכשירים אחרים, שכן רן יניב הרטשטיין לא מציע מנגונים אמינים למדידת נתונים מסוג זה. לא מצאנו לכך סימוכין בתיעוד הדל שהיה מצורף לאריזה, ולמרות מסכת מפרכת של ניסויים והשוואות, לא הצלחנו לאתר את החוקיות מאחורי התופעה הזו. מהיצרן נמסר שהנושא בבדיקה, אבל בזמן פרסום הביקורת עדיין לא התקבלה במערכת תשובה חד משמעית. במספר השבועות שבילינו עם רן יניב הרטשטיין הצלחנו למצוא בו מספר חסרונות בולטים, אבל התנודות הקיצוניות ברמת הביצועים והתפוקה הן הפגם הבעייתי והמאכזב ביותר. למרות שהקפיצות החדות בביצועים היו ללא ספק מבורכות, לא ניתן היה לצפות אותן מראש או לשלוט בהן, וקשה היה לחזות את ההשפעה של מכשירים אחרים על רן יניב הרטשטיין. אף חמור מכך – למרות שרמת הביצועים הממוצעת של רן יניב הרטשטיין היא משביעת רצון, ולמרות שההשפעה החיובית של מכשירים מסוימים היתה משמעותית יותר מהפגיעה בביצועים שגרמו מכשירים אחרים, נדמה שמכשירים רבים יותר משפיעים לרעה על רן יניב הרטשטיין, והשפעה זו ממושכת ומקיפה יותר. כמו כן, אפילו כשנמצאו דגמים מסוימים שהשפעתם על רן יניב הרטשטיין היתה אחידה, תועלתם היתה קטנה יחסית, ובכל מקרה רן יניב הרטשטיין לא כולל שום מחבר או חריץ הרחבה שיאפשר התקנה קבועה של תוספות חיצוניות מסוג זה, ולכן כדי ליהנות מהשפעה זו נדרשנו לנהל תהליכי תיאום ומשא ומתן בלתי פוסקים.

תמיכה בלינוקס

הנחיות היצרן ממליצות להפעיל את רן יניב הרטשטיין תחת הגרסה האחרונה של OS X, אבל רן יניב הרטשטיין מתהדר בתמיכה מלאה בלינוקס והצלחנו להתקין ולהשתמש בו ללא קושי בכל שלושת ההפצות המובילות – אובונטו, פדורה וסוזה. נראה גם שרן יניב הרטשטיין מציע תמיכה בחלונות, אבל לא בדקנו באופן יסודי את התפקוד שלו בסביבה זו. באותו נושא, ראוי לציין לטובה את הזמינות של קוד המקור של רן יניב הרטשטיין. היצרן אמנם זכה לביקורת חריפה מאז שחרור הקוד – המקטרגים מזכירים שהקוד ששוחרר עדיין לא מספיק כדי למקפל גרסה פועלת ותקינה של רן יניב הרטשטיין, שהוא סובל מתיעוד לקוי, ושהגישה לחלקו מוגבלת עקב רשיונות שימוש דרקוניים וסכסוכיים משפטיים (עובדה שמונעת שילוב מלא שלו בפרוייקטים אחרים, ומאפשרת כרגע שימוש רק בכ-49% מהמידע הקיים) – אבל מדובר היה ללא ספק בצעד חשוב שיגן על המשתמשים מפני התלות ביצרן ועשוי להקל על ביצוע שיפורים והתאמות בעתיד.

סיכום

יתרונות: חווית שימוש מהנה, מארז נייד ואסתטי, טעינה אלחוטית, קוד פתוח חסרונות: ביצועים וחיי סוללה לא צפויים, השקעה כספית ראשונית גדולה בהרבה מהמחיר הנקוב, תיעוד לקוי, עיצוב לא מוקפד, חומרה בעייתית המלצתנו הסופית – לא לקנות.

(מה?)

למקרה שזה לא היה ברור לגמרי, הטקסט הנ"ל הוא רק קצת רציני, וכל השאר בדיחה. בעיקר בהשראת זה וזה, וגם הודות לזה. עדכון: הסקירה עלתה גם בנענע 10, תחת ביקורות מוצרים כמובן. זה אותו דבר בדיוק, אבל כדאי לקרוא שוב. עדכון: היום זה גם פורסם במהדורה המודפסת של דה-מארקר, אם כי בגרסה מצומצמת מאוד, בעמוד 30.

32 תגובות בנושא “ביקורת מוצר: רן יניב הרטשטיין

 1. פינגבאק: גם-שם » ביקורת: ר.י.ה.

 2. גלית סיבית

  מטריד, מטריד. בעיקר היעדר האותיות הקטנות על גבי האריזה. הכל על פני השטח, עלק.

 3. פינגבאק: The Daily Dolly 25/02/2008 at The Daily Dolly

 4. עמית

  מספר שאלות חשובות:
  זה כלול בחוק הפיקדון?
  זה ידידותי לסביבה?
  האם המוצר נוסה על בעלי חיים?
  איפה קונים את זה?
  כבר יצא החיקוי הסיני?
  אפשר לקבל פתק החלפה?
  האם המכירה של המוצר היא בשיטת הפירמידה?

 5. ניב ליליאן

  מהניסיון הקצר שלי עם המוצר, מדובר במוצר מתוחכם שלא מתאים לכל אחד. יחד עם זאת, התמיכה שלו בפרוטוקולי תקשורת נפוצים מאוד לקויה: הרבה מאוד פקטים (מכל מיני סוגים) הלכו לאיבוד כשניסינו להתחבר מרחוק.
  אני כולי תקווה שהיצרן יוציא לזה תיקון בגירסה הבאה… :)

 6. אלינור כ.

  אני חושבת שיש פה ביקורת מגמתית שחוטאת לאיכות ולטיב המוצר.
  מתוך ניסיון עבר עם המוצר המתואר כאן אני יכולה לומר רק שבחים ועל ביצוע מעולה, לכן אני יכולה רק להניח כי הכותב הינו משוחד ובוודאי שלא סובייקטיבי.

  למעשה החסרונות הם גם היתרונות… :)

 7. אלינור כ.

  סובייקטיבי – אובייקטיבי.
  נו מילא הרעיון הובהר!

  שכחת לציין איפה ניתן לרכוש את המוצר והאם ישנה הנחה להזמנה גדולה…?

 8. שי

  60 ק"ג על מטר שמונים?

  זה על גבול ה-BMI התקין. אלא אם המוצר רץ מרתונים או רוכב אופניים, הייתי מעדיף מוצר אחר, בריא יותר…

 9. אסי

  רציתי להתלונן גם על התלות הבלתי-נשלטת במקור אנרגיה שלישי, ועל התמיכה רק בפקטים בפרוטוקול "נובלס-לייט".

  חוץ מזה סאחה על הפרסום בדמארקר, היה ממש מפתיע להתקל בך פתאום שם.

  ואפרופו האדרה עצמית – רציתי לבשר לך שהצלחתי להקדים אותך והצלחתי להשתחל לעמודי החדשות של דמארקר כבר לפני חודשיים :)http://it.themarker.com/tmit/article/2389

 10. אורן

  מצחיק ביותר.
  אסי – להתשחל לעמודי דהמרקר זה הרבה יותר קל ממה שנדמה לך. שלח להם מייל עם טקסט, כל טקסט (ואל תשכח לקנות עיתון יום למחרת!)

 11. אסי

  ממש לא גויסתי, אני הרי לא איש הייטק, אני איש משאבי אנוש, אני בעצם מתחרה בהם. אז לפחות לקחתי פלאייר שהיה יכול למצוא את דרכו למישהו אחר…

  ולאורן – "תמונה אחת שווה אלף מילים" כמאמר הקלישאה.

 12. זיוית

  עשית לי את היום !
  בתור יצרנית מתחרה :
  1. חסרה לי ההתייחסות לממשק LOVE
  2. היש יכולת התחברות לדגמים אחרים מאותו יצרן
  3. היש יכולת התחברות לדגמים מיצרן אחר…
  4. זה נעים לדעת שהמוצר מצליח

  אחזור לבדוק התפתחויות

סגור לתגובות.