על פלאנט וורדפרס בעברית

(זהירות – זה הולך להיות פוסט גיקי וטכני יותר מהרגיל)

לאחרונה העליתי את פלאנט וורדפרס בעברית, שמאגד פוסטים בנושא וורדפרס מבלוגים שונים בבלוגוספירה העברית, גם אבל לא רק כדי לפתור את בעיית הספאם שנוצרה כתוצאה מהפתרון הקודם לעדכונים בממשק הניהול של וורדפרס בעברית. למי שתהו, כך פחות או יותר עשיתי את זה.

 • את הבלוג התקנתי עם Subversion, לפי ההוראות ב-Codex. עם התקנה כזו אפשר לעדכן לגרסאות חדשות באמצעות פקודה אחת, מבלי להשפיע על כל ערכות העיצוב והתוספים. זה לא מתאים במקרים בהם צריך לעשות שינויים בקבצים של וורדפרס, אבל מומלץ להמנע ממקרים כאלה בכל מקרה.
 • התוסף שמביא את הפוסטים מכל הבלוגים האחרים הוא FeedWordPress, שלפחות במבט ראשון נראה כמו התוסף המושלם ביותר שאי פעם נכתב לוורדפרס. הוא כולל בדיוק את כל האפשרויות שצריך בשביל לנהל אגרגטור על וורדרפס, ולמרות שהוא יודע לעשות את הכל אוטומטית הוא מאפשר גם לעקוף את כל ברירות המחדל עבור כל פיד ועבור כל פוסט.
 • אני אומר במבט ראשון, כי אחרי כמה דקות של התעסקות התברר לי שהוא סובל מכמה באגים מאוד משונים, שאני יכול רק לנחש שקשורים לתמיכה בעברית. לדוגמה, למרות ש-FeedWordPress יודע ליצור מחברים חדשים בבלוג עבור כל מחבר בכל פיד, ולשייך כל פוסט מכל פיד למחבר הרלבנטי, בפעם הראשונה שייבאתי את כל הפוסטים הם כולם הופיעו עם המחבר "מנהל בלוגלי" – המחבר של הפוסטים בבלוג של בלוגלי. כאן בדיוק נכנסת לתמונה האפשרות לעקוף את ההגדרות האוטומטיות, ולהגדיר באופן ידני מחבר עבור כל פיד. זה אולי לא יעבוד באתר שצריך לאגד מאות פידים, אבל עבור הפלאנט זה היה סביר לגמרי.
 • זה לפחות נשמע כמו פתרון סביר, והוא אכן עבד עבור כל הפידים כמעט, חוץ מאחד – הפיד של אח"י דקר, ששם המחברת בכל הפוסטים בו הוא "אח"י דקר", עם מרכאות, שבלבלו לגמרי את FeedWordPress וגרמו לו לשייך אותם לאותו "מנהל בלוגלי" ממקודם, בלי שום קשר לכל ההגדרות הידניות שקבעתי. FeedWordPress יודע גם לשייך פוסטים מכל פיד לקטגוריות, ותכננתי להשתמש בפיצ'ר הזה בשביל לשייך את הפוסטים של חנית לקטגוריה אחת ופשוט להציג אוטמטית את השם "אח"י דקר" עבור כל הפוסטים מהקטגוריה הזאת, אבל בסוף היה הרבה יותר קל להכנס לבסיס הנתונים ולשנות את השם של "מנהל בלוגלי" ל-"אח"י דקר", שזה אפילו לא שינוי מופרך כל כך (המשתמשים ש-FeedWordPress יוצר הם לא משתמשים אמיתיים, ולכן אי אפשר לשנות אותם דרך עמוד המשתמשים בממשק הניהול של וורדפרס)
 • FeedWordPress לא יודע לנהל את הפוסטים שהוא יוצר – אפשר למחוק פידים אבל אי אפשר למחוק את כל הפוסטים שהגיעו מהם. במקום זאת, FeedWordPress יודע לשייך פוסטים מכל פיד לקטגוריות קבועות מראש, אז יצרתי קטגוריה עבור כל פיד והשתמש בתוסף Mass Post Manager כדי למחוק פוסטים לפי קטגוריות.
 • הקישור לבלוג המקורי שמופיע בכל פוסט מגיע משדות מותאמים אישית ש-FeedWordPress יוצר עבור כל פוסט. אפילו לא צריך להשתמש בפקודה המסורבלת לשחזור השדות המותאמים אישית – ל-FeedWordPress יש API עם פונקציות לכל אחד מהשדות שלו, ולעוד הרבה דברים מעניינים אחרים. השם של המחבר שמופיע בכותרת של כל פוסט הוא פשוט התג the_author הרגיל של וורדפרס, עניין טריוויאלי אחרי שעקפתי את הבאג הטורדני עם המרכאות בשם של אח"י דקר.
 • התבנית של הפלאנט מבוססת על התבנית שמפעילה את הבלוגים האחרים שלי, אבל גרסה רזה ומצומצת בהרבה שלה – שני קבצים בלבד, index.php ו-style.css.
 • FeedWordPress יודע להפנות את כל הקישורים לעמוד המקורי של הפוסט במקום לפוסט שיובא לתוך הפלאנט, אבל עדיין רציתי לוודא שלא יהיה שום סיכוי שהאתר הזה בסופו של דבר יקבל יותר אהבה מגוגל מאשר הבלוגים אליו כל הפוסטים שייכים. ליתר ביטחון, עקפתי את הלולאה הרגילה של וורדפרס עם הלולאה הבאה:
  query_posts('more=0&showposts=15');

  זה אומר שלא משנה איך מנסים להכנס לפלאנט ואילו משתנים מנסים להוסיף לכתובת, יש בתבנית רק קובץ אחד שמציג תמיד רק לולאה אחת, של 15 הפוסטים האחרונים. מבחינת גוגל, יש בבלוג הזה רק עמוד אחד.

 • מכיוון שלא רציתי לעשות שום שינוי בקבצים של וורדפרס – זה היה שובר את העדכונים באמצעות Subversion – הכנסתי את שמות המחברים לכותרות הפוסטים בפיד באמצעות תוסף שכתבתי במיוחד למטרה זו ואפשר להוריד אותו מכאן, למי שמעוניינים. זה כל מה שהוא יודע לעשות ואין שום הגדרות או התאמות, צריך רק להפעיל אותו. כשוורדפרס מציגה את העדכונים מהפלאנט בממשק הניהול, יש regexp שמוציא את שם המחבר מהכותרות ומציג אותו בנפרד (החלק הזה כבר היה קיים, עבור העדכונים מ-Planet WordPress).

9 תגובות בנושא “על פלאנט וורדפרס בעברית

 1. השדון האגדי

  רן, אני לא יודע איפה היינו הבלוגרים הישראלים מוצאים מישהו שהיה דואג למערכת הזאת כ"כ הרבה ואפילו נענה לבקשות מיוחדות של החברים בבלוגספירה.

  אני לא חושב שמישהו היה מוכן לקחת פרויקט כ"כ גדול ולהמשיך ולעשות אותו על הצד הטוב ביותר.

  אז שלא נדבר על זה שאתה זה שדואג שלא יהיה לנו ספאם בלוח הבקרה העברי, זה משהו כבר מעבר.

  אין לי מה להגיד חוץ מהרבה הרבה תודה, צריך לארגן איזה ערב שבו מחלקים לך שוקולדים על כל העבודה שלך (:.

 2. עירא

  סקירה מצוינת! אני כבר כמה חודשים דוחה את הקמתם של שני אגרגטורים שיש לי בראש וחסכת לי ניסויים ותהיות…

  רק נשאר לשים את הלינק לפלאנטה הזו! לא מצאתי אותו בשום מקום, אז הנה, לפי ניחוש מצאתי:

  http://planet.wph.co.il

 3. שי

  היי
  רציתי בבקשה לפמנות אליך בשאלה והצעה, אין מייל שלך בשום מקום פה.. אשמח אם תשלח לי מייל כדי שאוכל לחזור אליך..
  תודה רבה.
  שי

 4. אבי דורני

  תודה על תרגום נפלא רק שעדיין יש בעייה בהעלאת תמונות.
  אם מישהו קורא את זה אשמח שיענה עם תשובה.
  חג שמח

 5. פינגבאק: עולם הפידים- rss » ITbananas

סגור לתגובות.