ערכת הישרדות לרשת הישראלית

פעם כתבתי סקריפטים לגריזמונקי שמסתירים את הטוקבקים בכמה אתרי חדשות ישראליים (כי נמאס לי לקרוא את כל השטויות האלה), ומאז שמתי לב שזה לא הדבר היחיד שמעצבן אותי באתרים האלה. אחרי זה איגדתי קישורים לסקריפטים שלי ושל ליאור צור יחד עם קישורים לעוד כמה סקריפטים ותוספים אחרים שהופכים את הגלישה ברשת הישראלית לקצת יותר נסבלת. זו גרסה מעודכנת ומקיפה יותר של אותה ערכה.

הכלים בעמוד זה נועדו לתקן רק את מה שמקולקל לגמרי. לא כללתי תוספים וסקריפטים שעושים שינויים מהותיים (אמנם, בדרך כלל לטובה) באתרים הישראליים הגדולים, ומוסיפים להם פיצ'רים שלא היו קיימים ממילא. עם זאת, בסוף הרשימה יש מספר קישורים שיעזרו לכם למצוא סקריפטים כאלה.

הבסיס

אל תצאו מהבית בלעדיהם:

 • פיירפוקס – הדפדפן החופשי וכו', ידידו הטוב ביותר של האדם.
 • AdBlock Plus – יקצר ב-95% את זמן הטעינה של כל אתר מקומי גדול, וגם רוב האתרים הזרים. התרומה שלכם לאיכות הסביבה.
 • Greasemonkey – תוסף-על שמפעיל סקריפטים קטנים או תתי-תוספים שנועדו לשנות, לתקן או לשפר אתרים. נחוץ להפעלת רוב הסקריפטים בעמוד זה.

סקריפטים להסתרת טוקבקים

וידאו

(ובחיאת ראבאק, מטומטמים, על פלאש שמעתם?)

כלים נוספים

חלופות

Flock הוא דפדפן מבוסס פיירפוקס למק, לינוקס וחלונות שכולל הרבה כלים מובנים לעבודה עם רשתות חברתיות ושיתוף וצריכת תכנים ברשת. חוץ מזה הוא גם תומך ברוב התוספים בעמוד זה, ובעיקר בגריזמונקי.

Trixie הוא תוסף לאינטרנט אקספלורר שמריץ סקריפטים של גריזמונקי.

Creammonkey הוא תוסף לסאפארי שמריץ סקריפטים של גריזמונקי.

Stylish הוא תוסף לפיירפוקס שמאפשר לשנות אתרים עם CSS במקום ג'אווהסקריפט. מכיוון שגם גריזמונקי יודע לעשות את זה, Stylish די מיותר, אבל יש לו אוהדים משלו וגם אתר סקריפטים משלו (את כל הסקריפטים באתר userstyles.org אפשר להתקין גם כסקריפטים של גריזמונקי, אז אין צורך להתקין את Stylish רק בשביל סקריפט אחד או שניים.)

כל השאר

הבלוג של יהודה הוא המקור הטוב ביותר לסקריפטים לתיקון אתרים ישראלים, עם דגש מיוחד על וידאו. כולל בין היתר מדריך מצוין לכתיבת סקריפט גריזמונקי.

האתר userscripts.org הוא מאגר מצוין לסקריפטים לגריזמונקי. נסו לחפש לפי התגים israel או hebrew, או לפי שם האתר שאתם רוצים לתקן.

בוויקי של מוזילה ישראל יש עוד הרבה מאוד סקריפטים לגריזמונקי שמתקנים אתרים ישראליים או מוסיפים להם פיצ'רים.

בפורום של מק-איט מדברים הרבה על סקריפטים ותוספים לתיקון אתרים ישראליים – שמצליחים בדרך כלל להיות עוד יותר מקולקלים במק מאשר בחלונות. התחילו את החיפוש ברשימת התגיות (שאין אליו קישור ישיר, מעניין אם יש סקריפט שמתקן את זה.)

עוד באותו הפורום, אפשר לחתום על העצומה לקידום תאימות אתרים בישראל. בשלב זה כבר לא ממש ברור מה העצומה הזו שווה בדיוק, אבל לא נראה שיזיק להשתתף. את התסכול אפשר לשחרר באפיק חסר תועלת נוסף: רשימת האתרים שלא תואמים לפיירפוקס בוויקי של מוזילה ישראל.

בנרג' הריץ דוד פרקנל מדור מיוחד של סקריפטים לגריזמאנקי תחת השם המתוחכם מקופף האתרים. למרבה האירוניה, עמוד הארכיון של המדור הזה לא עבד בפיירפוקס, וליאור צור אפילו פיתח סקריפט שתיקן אותו. מאז כבר תוקן עמוד הארכיון והסקריפט אינו נחוץ עוד, וחוץ מזה סביר להניח שרוב הסקריפטים שפורסמו במסגרת המדור אינם רלבנטיים יותר (הפרסום האחרון היה ב-2005, תחת הכותרת הנבואית "לא למדנו כלום"). כך או כך, הפרוייקט החשוב ראוי לציון.

אם יש טעות באחד הקישורים או אם אתם רוצים להוסיף משהו, צרו איתי קשר בתגובות, בכתובת ran ב-ranh.co.il, או בעמוד יצירת הקשר.

22 תגובות “ערכת הישרדות לרשת הישראלית

 1. אח שלו

  מתי להערכתך תוכל לסדר את הבאגים הקטנים במערכת של הוורדפרס (הגרסה האחרונה) אני מתכוון לזה שזמן שליחת תמונה למשל, הקידוד של הכותרות לתמונה בעברית נשלח בקידוד windows במקום ביוניקוד, וזה משבש את הכותרת של התמונה.

 2. ranH

  מי זה אח שלו? אני צריך עוד כמה פרטים בשביל להבין על מה אתה מדבר. שלח לי ל-ran@trans.co.il, אם אפשר גם עם סקרינשוטים.

 3. פינגבאק: הבלוג - בלוג עם בוטנים! » ארכיון » רן יודע

 4. נהופמן

  רן יניב אני רוצה להודות לך מאוד על העבודה המצויינת שאתה עושה למען הרשת הישראלית אני מצטער שלא רצתי להודות לך כבר ביום הראשון שהתקנתי את WP

  תודה תודה תודה ושוב תודה

  נהופמן

 5. גלעד

  אחרי שהתקנתי מחדש את המחשב, רציתי להתקין מחדש את כל הסקריפטים לשוא"ש כדי שיהיו לי חיים קלים יותר ומאחר ובפעם הראשונה בה מצאתי סקריפטים לגריזמונקי זה היה באתר של NRG חשבתי לשוב לשם לראות מה קרה, כמוך גם אני לא מצאתי את הארכיון לבד, אבל זכרתי שמישהו כבר הפנה לשם אז ניסיתי. למרבה ההפתעה העמוד לא עולה, ניסיתי לרפרש ולא עזר. כצפוי בדפדפן של חלונות העמוד עלה מיד ללא שום בעיות.
  דוקא ובמיוחד את העמודים שמיועדים לגולשי שוא"ש האתרים הישראליים חוסמים?

 6. itayco

  יוזמה מבורכת.
  מצד אחד אני חושב לעצמי "גם לי נמאס לקרוא את השטויות של הטוקבקים באתרי החדשות", ואז מצד שני אני חושב לעצמי "היי. בעצם רוב הסיכויים שנמאס לו בעיקר כי הוא כותב שם ולא רוצה לקרוא את הישראלים מתלהמים על הכתבות שלו…"
  כי את התגובות פה אתה כן קורא, נכון?

 7. פינגבאק: האתר של שביט אילן » קישורים לשבוע זה

 8. פו דינג

  כרגיל, אני מגלה הכל אחרי כולם. ה- adblocks plus מעולה! עוד ניצחון קטן שקט וחכם על קלגסי הרשת. תודה על המידע החיוני.

 9. דורון

  אני לא יודע אם זה רק אצלי אבל הלינק אל AdBlock Plus
  מפנה משום מה אל greasemonkey
  מעבר לזה כמובן, קבל ח"ח עצבני
  כל הכבוד!

 10. פינגבאק: The Daily Dolly 22/04/2008 at The Daily Dolly

 11. פינגבאק: נמאס לכם לראות כמה פוסטים עוד לא קראתם בגוגל רידר? » אריק מתבטא

סגור לתגובות.